CS JENNA
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 14 days |
|---|---|
| Trip Distance | 3210.51 nm |
| AVG Speed | 11.8 Knots |
| MAX Speed | 14.6 Knots |
| Draught | 8.1 m |
| AVG Wind | 11.5 knots |
| MAX Wind | 21.9 knots |
| MIN Temp | 15.6°C / 60.08°F |
| MAX Temp | 28.8°C / 83.84°F |
| Position Received | 2026-03-05 07:52 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13.3 Knots |
| Course | 134.4° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2026-03-05 07:52 |
Info
Information
The current position of CS JENNA is in North Atlantic Ocean with coordinates 8.14934° / -15.07224° as reported on 2026-03-05 07:52 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13.3 Knots and is currently inside the port of SANTOS.
The vessel CS JENNA (IMO: 9748409, MMSI: 538007269) is a Cargo It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CS JENNA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CS JENNA as reported by AIS is 8.1 meters
Weather
| Temperature | 20.5°C / 68.9°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 61° ENE |
| Pressure | 1015.3 hPa |
| Humidity | 87.1 % |
| Cloud Coverage | 84 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 13:24 | STOP Moving |
-23.94550 / -46.31222
[BR] SANTOS
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
|
| 2026-05-15 13:20 | PORT ARRIVAL |
|
-23.94537 / -46.31201
[BR] SANTOS
|
Speed: 1.5 kn Course: -1° |
| 2026-05-15 10:56 | START Moving | --- |
-24.16194 / -46.35315
CI ABJ
|
Speed: 4.8 kn Course: -1° |
| 2026-05-12 17:44 | STOP Moving | --- |
-24.16175 / -46.34812
CI ABJ
|
Speed: 0.2 kn Course: -1° |
| 2026-05-12 16:48 | START Moving | --- |
-24.06976 / -46.32826
CI ABJ
|
Speed: 5.3 kn Course: 168° |
| 2026-05-12 10:28 | STOP Moving | --- |
-24.06421 / -46.32540
CI ABJ
|
Speed: 0.3 kn Course: -1° |
| 2026-05-12 09:16 | START Moving | --- |
-24.16634 / -46.32259
CI ABJ
|
Speed: 3.4 kn Course: -1° |
| 2026-05-11 19:44 | STOP Moving | --- |
-24.16184 / -46.32219
CI ABJ
|
Speed: 0.3 kn Course: -1° |