C.S CHALLENGE
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 27 days |
|---|---|
| Trip Distance | 5384.74 nm |
| AVG Speed | 10.5 Knots |
| MAX Speed | 13.2 Knots |
| Draught | 15.1 m |
| AVG Wind | 7.6 knots |
| MAX Wind | 18 knots |
| MIN Temp | 25.7°C / 78.26°F |
| MAX Temp | 33.3°C / 91.94°F |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11.1 Knots |
| Course | 319.3° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of C.S CHALLENGE is in South China Sea with coordinates 13.29646° / 119.94857° as reported on 2026-05-05 09:41 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.1 Knots and is currently inside the port of KAOHSIUNG.
The vessel C.S CHALLENGE (IMO: 9673812, MMSI: 416026000) is a Cargo It's sailing under the flag of [TW] Taiwan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of C.S CHALLENGE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of C.S CHALLENGE as reported by AIS is 15.1 meters
Weather
| Temperature | 26.9°C / 80.42°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 351° N |
| Pressure | 1011 hPa |
| Humidity | 77.8 % |
| Cloud Coverage | 56 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 11 | ||
| 7 | ||
| 5 | ||
| 3 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 03:12 | STOP Moving |
22.54013 / 120.34569
[TW] KAOHSIUNG
|
Speed: Course: 130° |
|
| 2026-05-08 02:45 | PORT ARRIVAL |
|
22.54013 / 120.34569
[TW] KAOHSIUNG
|
Speed: 4 kn Course: 124° |
| 2026-05-07 23:55 | START Moving | --- |
22.51654 / 120.05029
KHH,TW
|
Speed: 3.4 kn Course: 90° |
| 2026-05-07 17:07 | STOP Moving | --- |
22.51733 / 120.08440
KHH,TW
|
Speed: 0.3 kn Course: 111° |
| 2026-05-05 09:41 | OUT of Coverage |
13.29646 / 119.94857
South China Sea
|
Speed: 11.1 kn Course: 319.3° |
|
| 2026-05-05 08:20 | Detected in Sea | Philippines part of the South China Sea |
13.09797 / 120.10180
South China Sea
|
Speed: 11 kn Course: 325° |
| 2026-05-05 06:50 | Change Sea Area | Philippines part of the Sulu Sea Indonesian part of the Bali Sea |
12.86373 / 120.26335
Sulu Sea
|
Speed: 11.2 kn Course: 336.3° |
| 2026-05-05 06:48 | Status Changed | Under way using engine Default |
12.85801 / 120.26593
KHH,TW
|
Speed: 11.1 kn Course: 336° |
| 2026-05-05 06:46 | IN Coverage |
12.86373 / 120.26335
Sulu Sea
|
Speed: 11.2 kn Course: 336.3° |