CRANE SPICA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 697.22 nm |
| Remaining Distance | 21.74 nm |
| AVG Speed | 11.9 Knots |
| MAX Speed | 16.9 Knots |
| AVG Wind | 8.5 knots |
| MAX Wind | 18 knots |
| MIN Temp | 15.5°C / 59.9°F |
| MAX Temp | 21.3°C / 70.34°F |
| Draught | 5.1 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.4 Knots |
| Course | 255.7° |
| Area | Philippine Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of CRANE SPICA is in Philippine Sea with coordinates 33.20390° / 135.84133° as reported on 2026-05-11 21:22 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.4 Knots and is heading at the port of ULSAN. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-13 07:00 LT
The vessel CRANE SPICA (IMO: 9882865, MMSI: 355291000) is a Tanker It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CRANE SPICA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CRANE SPICA as reported by AIS is 5.1 meters
Weather
| Temperature | 17.3°C / 63.14°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 27° NNE |
| Pressure | 1016.8 hPa |
| Humidity | 88.5 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-10 00:53 | 2026-05-10 23:27 | 22 h | |
| 2026-05-06 07:28 | 2026-05-07 00:35 | 17 h | |
| 2026-04-15 03:46 | 2026-04-15 18:16 | 14 h | |
| 2026-04-09 00:52 | 2026-04-09 03:32 | 2 h | |
| 2026-04-08 10:32 | 2026-04-09 00:48 | 14 h | |
| 2026-03-29 07:25 | 2026-03-30 14:05 | 1 d | |
| 2026-03-18 03:59 | 2026-03-18 23:55 | 19 h | |
| 2026-03-11 01:32 | 2026-03-11 15:09 | 13 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 09:35 | 2026-05-10 09:53 | 750.22 nm | |||
| 2026-04-16 03:16 | 2026-05-06 16:28 | 1803.10 nm | |||
| 2026-04-09 12:32 | 2026-04-15 12:46 | 1202.27 nm | |||
| 2026-04-09 09:48 | 2026-04-09 09:52 | 0.03 nm | |||
| 2026-03-30 23:05 | 2026-04-08 19:32 | 1402.17 nm | |||
| 2026-03-19 08:55 | 2026-03-29 16:25 | 1597.18 nm | |||
| 2026-03-12 00:09 | 2026-03-18 12:59 | 1311.56 nm | |||
| 2026-02-28 07:38 | 2026-03-11 10:32 | 1206.98 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 21:34 | Status Changed | Default Under way using engine |
33.19500 / 135.80499
ULSAN KR
|
Speed: 9.4 kn Course: 255.7° |
| 2026-05-11 21:22 | OUT of Coverage |
33.20390 / 135.84133
Philippine Sea
ULSAN KR
|
Speed: 9.4 kn Course: 255.7° |
|
| 2026-05-11 16:58 | ETA Changed | 2026/05/13 07:00 2026/05/13 10:00 |
33.60580 / 136.60267
ULSAN KR
|
Speed: 13.2 kn Course: 242.8° |
| 2026-05-11 16:22 | Change Sea Area | Japanese part of the Philippine Sea Japanese part of the North Pacific Ocean |
33.66851 / 136.74045
Philippine Sea
ULSAN KR
|
Speed: 13.4 kn Course: 240.2° |
| 2026-05-11 16:22 | Status Changed | Under way using engine Default |
33.66851 / 136.74045
ULSAN KR
|
Speed: 13.3 kn Course: 243° |
| 2026-05-11 16:22 | IN Coverage |
33.66851 / 136.74045
Philippine Sea
ULSAN KR
|
Speed: 13.4 kn Course: 240.2° |
|
| 2026-05-11 03:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.01197 / 139.57455
ULSAN KR
|
Speed: 12.5 kn Course: 240.5° |
| 2026-05-11 03:15 | OUT of Coverage |
35.02699 / 139.60474
North Pacific Ocean
ULSAN KR
|
Speed: 12.5 kn Course: 240.5° |
|
| 2026-05-10 23:34 | Destination Changed | ULSAN KR JP CHB OFF |
35.58322 / 140.05098
ULSAN KR
|
Speed: 11.7 kn Course: 237.6° |
| 2026-05-10 23:29 | Draught Changed | 5.1 6.1 |
35.59243 / 140.06931
JP CHB OFF
|
Speed: 10.4 kn Course: 256.2° |