COOL CHANGE
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 33.11 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.7 Knots |
| MAX Speed | 7.5 Knots |
| AVG Wind | 7.6 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 11.4°C / 52.52°F |
| MAX Temp | 17.8°C / 64.04°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of COOL CHANGE is in North Atlantic Ocean with coordinates 35.06471° / -76.96844° as reported on 2026-05-17 18:19 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel COOL CHANGE (MMSI: 368020120) is a Sailing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of COOL CHANGE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 31.9°C / 89.42°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 222° SW |
| Pressure | 1021.2 hPa |
| Humidity | 35 % |
| Cloud Coverage | 54 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-17 18:19 | OUT of Coverage |
35.06471 / -76.96844
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 337.4° |
|
| 2026-05-17 16:04 | STOP Moving | --- |
35.06471 / -76.96841
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-17 14:56 | IN Coverage |
34.99414 / -76.93012
North Atlantic Ocean
|
Speed: 5.6 kn Course: 285.3° |
|
| 2026-05-17 13:00 | OUT of Coverage |
34.97852 / -76.73275
North Atlantic Ocean
|
Speed: 5.4 kn Course: 247° |
|
| 2026-05-17 12:15 | IN Coverage |
35.01971 / -76.69890
North Atlantic Ocean
|
Speed: 5.7 kn Course: 162.3° |
|
| 2026-05-16 19:43 | OUT of Coverage |
35.01710 / -76.69454
North Atlantic Ocean
|
Speed: 5.1 kn Course: 301° |
|
| 2026-05-16 19:32 | IN Coverage |
35.00387 / -76.70037
North Atlantic Ocean
|
Speed: 6 kn Course: 56.9° |
|
| 2026-05-16 17:47 | OUT of Coverage |
34.97594 / -76.85450
North Atlantic Ocean
|
Speed: 6.3 kn Course: 129.1° |
|
| 2026-05-16 15:34 | START Moving | --- |
35.06168 / -76.96981
|
Speed: 3.4 kn Course: 174.6° |
| 2026-05-16 13:53 | IN Coverage |
35.06473 / -76.96840
North Atlantic Ocean
|
Speed: Course: 35° |