CHUN YANG 29
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 478.91 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.2 Knots |
| MAX Speed | 10 Knots |
| AVG Wind | 10.1 knots |
| MAX Wind | 31 knots |
| MIN Temp | 15.9°C / 60.62°F |
| MAX Temp | 30.7°C / 87.26°F |
| Draught | 7.5 m |
| Position Received | 2025-11-11 07:04 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7.5 Knots |
| Course | 81.4° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2025-11-11 07:04 |
Info
Information
The current position of CHUN YANG 29 is in South China Sea with coordinates 22.08357° / 114.20561° as reported on 2025-11-11 07:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.5 Knots
The vessel CHUN YANG 29 (MMSI: 413295340) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CHUN YANG 29 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CHUN YANG 29 as reported by AIS is 7.5 meters
Weather
| Temperature | 28.1°C / 82.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 80° E |
| Pressure | 1006.9 hPa |
| Humidity | 52.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-05 11:39 | 2026-05-06 04:07 | 16 h | |
| 2026-04-28 06:47 | 2026-04-28 21:11 | 14 h | |
| 2026-04-18 13:00 | 2026-04-19 07:48 | 18 h | |
| 2026-04-04 03:10 | 2026-04-05 08:38 | 1 d | |
| 2026-03-10 10:33 | 2026-03-11 12:01 | 1 d | |
| 2026-03-08 15:37 | 2026-03-09 17:05 | 1 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 05:11 | 2026-05-05 19:39 | 707.33 nm | |||
| 2026-04-19 15:48 | 2026-04-28 14:47 | 1159.52 nm | |||
| 2026-04-05 16:38 | 2026-04-18 21:00 | 1464.41 nm | |||
| 2026-03-11 20:01 | 2026-04-04 11:10 | 2585.73 nm | |||
| 2026-03-10 01:05 | 2026-03-10 18:33 | 134.08 nm | |||
| 2026-02-19 23:09 | 2026-03-08 23:37 | 1337.24 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 00:35 | STOP Moving | --- |
31.32333 / 121.55500
JIANGYIN
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-11 21:11 | START Moving | --- |
31.35305 / 121.68596
JIANGYIN
|
Speed: 4.5 kn Course: 236° |
| 2026-05-09 20:45 | STOP Moving | --- |
31.35684 / 121.68935
JIANGYIN
|
Speed: Course: 142° |
| 2026-05-07 13:03 | START Moving | --- |
26.72414 / 119.66277
JIANGYIN
|
Speed: 5.3 kn Course: 135° |
| 2026-05-07 02:03 | STOP Moving | --- |
26.72799 / 119.65846
JIANGYIN
|
Speed: 0.2 kn Course: 219° |
| 2026-05-06 22:27 | START Moving | --- |
26.46679 / 119.96497
JIANGYIN
|
Speed: 4.9 kn Course: 262° |
| 2026-05-06 07:19 | STOP Moving | --- |
26.46912 / 119.97160
JIANGYIN
|
Speed: 0.1 kn Course: 279° |
| 2026-05-06 04:07 | PORT DEPARTURE |
|
26.74616 / 119.72437
JIANGYIN
|
Speed: 7.4 kn Course: 173° |
| 2026-05-06 03:47 | START Moving |
26.78515 / 119.71444
[CN] NINGDE
|
Speed: 5.1 kn Course: 156° |
|
| 2026-05-05 11:39 | STOP Moving |
26.78927 / 119.71276
[CN] NINGDE
|
Speed: Course: 153° |