CENTAURUS
Tug
Current Trip
| Time Travelled | 4 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2.80 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.6 Knots |
| MAX Speed | 6.3 Knots |
| AVG Wind | 15.3 knots |
| MAX Wind | 19.4 knots |
| MIN Temp | 17.2°C / 62.96°F |
| MAX Temp | 19.2°C / 66.56°F |
| Draught | 5.7 m |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Restricted manoeuverability |
| Speed | 6.3 Knots |
| Course | 128.1° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of CENTAURUS is in North Atlantic Ocean with coordinates 28.08420° / -15.36485° as reported on 2026-05-14 16:29 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.3 Knots and is heading at the port of TUZLA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-10 06:30 LT
The vessel CENTAURUS (IMO: 9433755, MMSI: 305820000) is a Tug that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [AG] Antigua Barbuda.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CENTAURUS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CENTAURUS as reported by AIS is 5.7 meters
Weather
| Temperature | 19.2°C / 66.56°F |
|---|---|
| Wind Speed | 19 knots |
| Direction | 355° N |
| Pressure | 1018.1 hPa |
| Humidity | 67.6 % |
| Cloud Coverage | 1 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-11 10:10 | 2026-05-14 15:53 | 3 d | |
| 2026-04-05 15:05 | 2026-04-17 14:39 | 11 d | |
| 2026-03-01 19:19 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 9 | ||
| 6 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 10:39 | 2026-05-11 11:10 | 3510.76 nm | |||
| 2026-03-01 20:19 | 2026-04-05 11:05 | 4391.92 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 16:29 | OUT of Coverage |
28.08420 / -15.36485
North Atlantic Ocean
|
Speed: 6.3 kn Course: 128.1° |
|
| 2026-05-14 15:53 | PORT DEPARTURE |
|
28.11383 / -15.40568
TRTUZ
|
Speed: 3.2 kn Course: 165° |
| 2026-05-14 15:24 | START Moving |
28.13370 / -15.41957
[ES] LAS PALMAS
|
Speed: 3.2 kn Course: 180° |
|
| 2026-05-14 15:10 | Status Changed | Restricted manoeuverability Moored |
28.13907 / -15.41957
[ES] LAS PALMAS
|
Speed: 0.5 kn Course: 340° |
| 2026-05-14 15:04 | IN Coverage |
28.13970 / -15.41801
North Atlantic Ocean
[ES] LAS PALMAS
|
Speed: 0.5 kn Course: 239° |
|
| 2026-05-14 08:34 | OUT of Coverage |
28.13977 / -15.41745
North Atlantic Ocean
[ES] LAS PALMAS
|
Speed: Course: 1.7° |
|
| 2026-05-14 08:34 | IN Coverage |
28.13977 / -15.41745
North Atlantic Ocean
[ES] LAS PALMAS
|
Speed: Course: 1.7° |
|
| 2026-05-14 05:22 | OUT of Coverage |
28.13977 / -15.41745
North Atlantic Ocean
[ES] LAS PALMAS
|
Speed: Course: 0.9° |
|
| 2026-05-14 04:28 | IN Coverage |
28.13977 / -15.41747
North Atlantic Ocean
[ES] LAS PALMAS
|
Speed: Course: 0.9° |
|
| 2026-05-13 22:16 | OUT of Coverage |
28.13977 / -15.41745
North Atlantic Ocean
[ES] LAS PALMAS
|
Speed: Course: 2° |