CASTA DIVA
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 8684.29 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.4 Knots |
| MAX Speed | 13.1 Knots |
| AVG Wind | 9.9 knots |
| MAX Wind | 31 knots |
| MIN Temp | 19°C / 66.2°F |
| MAX Temp | 28.5°C / 83.3°F |
| Draught | 18.3 m |
| Position Received | 9 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.1 Knots |
| Course | 45° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 d ago |
Info
Information
The current position of CASTA DIVA is in South China Sea with coordinates 13.09196° / 114.08053° as reported on 2026-05-04 05:17 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.1 Knots
The vessel CASTA DIVA (IMO: 9492359, MMSI: 229918000) is a Bulk Carrier that was built in 2011 ( 15 years old ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CASTA DIVA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CASTA DIVA as reported by AIS is 18.3 meters
Weather
| Temperature | 13.8°C / 56.84°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 61° ENE |
| Pressure | 1006.7 hPa |
| Humidity | 93.2 % |
| Cloud Coverage | 12 % |
Featured Company
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 21:29 | STOP Moving | --- |
38.82359 / 118.21899
CN TNJ
|
Speed: 0.1 kn Course: 323° |
| 2026-05-04 05:23 | Status Changed | Default Under way using engine |
13.10190 / 114.09073
CN TNJ
|
Speed: 9.1 kn Course: 45° |
| 2026-05-04 05:17 | OUT of Coverage |
13.09196 / 114.08053
South China Sea
CN TNJ
|
Speed: 9.1 kn Course: 45° |
|
| 2026-05-04 04:32 | ETA Changed | 2026/05/11 22:00 2026/05/10 00:00 |
13.00891 / 113.99595
CN TNJ
|
Speed: 9.2 kn Course: 44.8° |
| 2026-05-04 04:21 | Status Changed | Under way using engine Default |
12.98901 / 113.97562
CN TNJ
|
Speed: 9.2 kn Course: 45° |
| 2026-05-04 04:19 | Status Changed | Default Under way using engine |
12.98504 / 113.97156
CN TNJ
|
Speed: 9.3 kn Course: 43.8° |
| 2026-05-04 04:14 | Change Sea Area | Spratly Islands part of the South China Sea Malaysian part of the South China Sea |
12.97506 / 113.96171
South China Sea
CN TNJ
|
Speed: 9.3 kn Course: 43.8° |
| 2026-05-04 04:14 | Status Changed | Under way using engine Default |
12.97506 / 113.96171
CN TNJ
|
Speed: 9.3 kn Course: 43° |
| 2026-05-04 04:09 | IN Coverage |
12.97506 / 113.96171
South China Sea
CN TNJ
|
Speed: 9.3 kn Course: 43.8° |