CARAVOS HARMONY
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 15 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2746.04 nm |
| Remaining Distance | 4.55 nm |
| AVG Speed | 10.1 Knots |
| MAX Speed | 14.4 Knots |
| AVG Wind | 7.7 knots |
| MAX Wind | 23.9 knots |
| MIN Temp | 7.5°C / 45.5°F |
| MAX Temp | 22.6°C / 72.68°F |
| Draught | 10.1 m |
| Position Received | 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 201° |
| Area | Black Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 m ago |
Info
Information
The current position of CARAVOS HARMONY is in Black Sea with coordinates 43.13604° / 27.96639° as reported on 2026-05-15 16:42 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is heading at the port of VARNA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-11 12:00 LT
The vessel CARAVOS HARMONY (IMO: 9595589, MMSI: 538004825) is a Bulk Carrier that was built in 2013 ( 13 years old ). It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CARAVOS HARMONY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CARAVOS HARMONY as reported by AIS is 10.1 meters
Weather
| Temperature | 14.4°C / 57.92°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 155° SSE |
| Pressure | 1008.6 hPa |
| Humidity | 75.1 % |
| Cloud Coverage | 86 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-30 02:51 | 2026-04-30 15:38 | 12 h | |
| 2026-04-02 18:30 | 2026-04-11 23:01 | 9 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 20:01 | 2026-04-30 03:51 | 4814.73 nm | |||
| 2026-02-06 04:41 | 2026-04-02 15:30 | 3730.25 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 11:59 | STOP Moving | --- |
43.13630 / 27.96567
BG VAR
|
Speed: 0.1 kn Course: 189° |
| 2026-05-15 11:59 | START Moving | --- |
43.13597 / 27.96553
BG VAR
|
Speed: 4.9 kn Course: 189° |
| 2026-05-11 17:25 | STOP Moving | --- |
43.13191 / 27.96307
BG VAR
|
Speed: 0.3 kn Course: 32° |
| 2026-05-11 17:13 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
43.13280 / 27.96496
BG VAR
|
Speed: 0.5 kn Course: 5° |
| 2026-05-11 15:03 | Status Changed | Under way using engine Default |
42.83845 / 28.12676
BG VAR
|
Speed: 12.4 kn Course: 348° |
| 2026-05-11 14:51 | Status Changed | Default Under way using engine |
42.79974 / 28.13727
BG VAR
|
Speed: 12.1 kn Course: 348.6° |
| 2026-05-11 14:44 | Status Changed | Under way using engine Default |
42.77710 / 28.14342
BG VAR
|
Speed: 12.1 kn Course: 349° |
| 2026-05-11 14:43 | Status Changed | Default Under way using engine |
42.77338 / 28.14446
BG VAR
|
Speed: 12.1 kn Course: 348.6° |
| 2026-05-11 14:33 | Status Changed | Under way using engine Default |
42.74113 / 28.15575
BG VAR
|
Speed: 11.9 kn Course: 340° |
| 2026-05-11 14:31 | Status Changed | Default Under way using engine |
42.73489 / 28.15885
BG VAR
|
Speed: 12 kn Course: 339.8° |