CARA OF THE SOUTH
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 6.25 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.6 Knots |
| MAX Speed | 6.2 Knots |
| AVG Wind | 19.7 knots |
| MAX Wind | 20.2 knots |
| MIN Temp | 12.3°C / 54.14°F |
| MAX Temp | 13.3°C / 55.94°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 5.4 Knots |
| Course | 243.4° |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of CARA OF THE SOUTH is in English Channel with coordinates 50.29419° / -4.20301° as reported on 2026-05-10 11:45 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.4 Knots
The vessel CARA OF THE SOUTH (MMSI: 250014122) is a Sailing It's sailing under the flag of [IE] Ireland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CARA OF THE SOUTH is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 13°C / 55.4°F |
|---|---|
| Wind Speed | 20 knots |
| Direction | 65° ENE |
| Pressure | 1015.2 hPa |
| Humidity | 67 % |
| Cloud Coverage | 68 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-03 07:05 | 2026-05-10 10:05 | 7 d | |
| 2026-05-02 10:33 | |||
| 2026-03-12 12:37 | 2026-03-14 10:18 | 1 d | |
| 2026-03-12 10:50 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 11:33 | 2026-05-03 08:05 | 121.25 nm | |||
| 2026-03-12 10:50 | 2026-03-12 12:37 | 10.22 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 11:45 | OUT of Coverage |
50.29419 / -4.20301
English Channel
|
Speed: 5.4 kn Course: 243.4° |
|
| 2026-05-10 10:05 | PORT DEPARTURE |
|
50.35682 / -4.16681
|
Speed: 2.5 kn Course: 511° |
| 2026-05-10 09:44 | START Moving |
50.36171 / -4.16768
[GB] PLYMOUTH
|
Speed: 3.3 kn Course: 211.8° |
|
| 2026-05-10 08:48 | IN Coverage |
50.36412 / -4.16777
English Channel
[GB] PLYMOUTH
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-08 20:13 | OUT of Coverage |
50.36418 / -4.16763
English Channel
[GB] PLYMOUTH
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-08 20:13 | IN Coverage |
50.36418 / -4.16763
English Channel
[GB] PLYMOUTH
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-08 15:55 | OUT of Coverage |
50.36416 / -4.16761
English Channel
[GB] PLYMOUTH
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-07 15:31 | IN Coverage |
50.36420 / -4.16762
English Channel
[GB] PLYMOUTH
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-07 14:04 | OUT of Coverage |
50.36415 / -4.16761
English Channel
[GB] PLYMOUTH
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-07 10:07 | IN Coverage |
50.36416 / -4.16765
English Channel
[GB] PLYMOUTH
|
Speed: Course: 511° |