CALIDA
Crude Oil Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 9 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1968.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.7 Knots |
| MAX Speed | 11.9 Knots |
| AVG Wind | 15.1 knots |
| MAX Wind | 32.4 knots |
| MIN Temp | 15.2°C / 59.36°F |
| MAX Temp | 19.5°C / 67.1°F |
| Draught | 8 m |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11 Knots |
| Course | 269.8° |
| Area | Strait of Gibraltar |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of CALIDA is in Strait of Gibraltar with coordinates 35.95752° / -5.72321° as reported on 2026-05-15 19:45 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11 Knots and is heading at the port of GALVESTON. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-06-02 07:00 LT
The vessel CALIDA (IMO: 9522128, MMSI: 256380000) is a Crude Oil Tanker that was built in 2012 ( 14 years old ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CALIDA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CALIDA as reported by AIS is 8 meters
Weather
| Temperature | 18.8°C / 65.84°F |
|---|---|
| Wind Speed | 22 knots |
| Direction | 216° SW |
| Pressure | 1016.5 hPa |
| Humidity | 80.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-08 15:39 | 2026-05-10 15:15 | 1 d | |
| 2026-04-15 03:38 | 2026-04-16 22:49 | 1 d | |
| 2026-03-25 14:21 | 2026-03-27 14:36 | 2 d | |
| 2026-03-07 17:30 | 2026-03-07 17:54 | 23 m | |
| 2026-03-05 11:49 | 2026-03-05 12:28 | 39 m |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 17:49 | 2026-05-08 17:39 | 5926.12 nm | |||
| 2026-03-27 15:36 | 2026-04-14 22:38 | 5279.38 nm | |||
| 2026-03-07 11:54 | 2026-03-25 15:21 | 5352.33 nm | |||
| 2026-03-05 06:28 | 2026-03-07 11:30 | 8.32 nm | |||
| 2026-02-28 17:50 | 2026-03-05 05:49 | 230.85 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 19:49 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.95767 / -5.74156
US GLS
|
Speed: 11 kn Course: 269.8° |
| 2026-05-15 19:45 | OUT of Coverage |
35.95752 / -5.72321
Strait of Gibraltar
US GLS
|
Speed: 11 kn Course: 269.8° |
|
| 2026-05-15 17:41 | Change Sea Area | Spanish part of the Strait of Gibraltar Gibraltarian part of the Strait of Gibraltar |
36.02913 / -5.34804
Strait of Gibraltar
US GLS
|
Speed: 7.8 kn Course: 250.6° |
| 2026-05-15 17:35 | Change Sea Area | Gibraltarian part of the Strait of Gibraltar Gibraltarian part of the Alboran Sea |
36.03356 / -5.33265
Strait of Gibraltar
US GLS
|
Speed: 7.8 kn Course: 250.3° |
| 2026-05-15 16:36 | Destination Changed | US GLS GI GIB |
36.10240 / -5.24566
US GLS
|
Speed: 2.7 kn Course: 182° |
| 2026-05-15 14:35 | Change Sea Area | Gibraltarian part of the Alboran Sea Spanish part of the Alboran Sea |
36.13214 / -5.09499
Alboran Sea
GI GIB
|
Speed: 8.4 kn Course: 263.6° |
| 2026-05-15 10:48 | ETA Changed | 2026/05/15 16:00 2026/05/15 14:00 |
36.21604 / -4.33399
GI GIB
|
Speed: 9.6 kn Course: 262.3° |
| 2026-05-15 10:38 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.21993 / -4.30015
GI GIB
|
Speed: 9.6 kn Course: 262° |
| 2026-05-15 10:29 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.22338 / -4.27148
GI GIB
|
Speed: 9.6 kn Course: 261.1° |
| 2026-05-15 10:17 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.22813 / -4.23285
GI GIB
|
Speed: 9.8 kn Course: 259° |