C-YOU
Sailing
Current Trip
C-YOU is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 9 h, 2 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 22.39 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.1 Knots |
| MAX Speed | 8.1 Knots |
| AVG Wind | 14.1 knots |
| MAX Wind | 14.9 knots |
| MIN Temp | 9.8°C / 49.64°F |
| MAX Temp | 11.4°C / 52.52°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 2 h, 52 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Kattegat |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 h, 52 m ago |
Info
info
Information
The current position of C-YOU is in Kattegat with coordinates 54.90988° / 9.78539° as reported on 2026-05-15 14:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel C-YOU (MMSI: 211835090) is a Sailing It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of C-YOU is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 11.7°C / 53.06°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 216° SW |
| Pressure | 999.1 hPa |
| Humidity | 63.2 % |
| Cloud Coverage | 77 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-15 08:41 | |||
| 2026-05-14 08:25 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 14:50 | OUT of Coverage |
54.90988 / 9.78539
Kattegat
|
Speed: Course: 6.3° |
|
| 2026-05-15 12:22 | STOP Moving | --- |
54.90995 / 9.78535
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-15 11:02 | Change Sea Area | Danish part of the Kattegat German part of the Kattegat |
54.82762 / 9.93052
Kattegat
|
Speed: 6.4 kn Course: 319.9° |
| 2026-05-15 10:36 | Change Sea Area | German part of the Kattegat German part of the Baltic Sea |
54.78758 / 9.98618
Kattegat
|
Speed: 7.3 kn Course: 326.5° |
| 2026-05-15 08:41 | PORT DEPARTURE |
|
54.67398 / 9.94588
|
Speed: 4.4 kn Course: 42.1° |
| 2026-05-15 08:38 | START Moving |
54.67093 / 9.94140
[DE] KAPPELN
|
Speed: 5.2 kn Course: 48.2° |
|
| 2026-05-15 08:35 | IN Coverage |
54.66948 / 9.93872
Baltic Sea
[DE] KAPPELN
|
Speed: 0.1 kn Course: 236.4° |
|
| 2026-05-14 13:29 | OUT of Coverage |
54.67720 / 9.95942
Baltic Sea
|
Speed: 4.3 kn Course: 260.1° |
|
| 2026-05-14 11:21 | Change Sea Area | German part of the Baltic Sea Danish part of the Kattegat |
54.61060 / 10.16083
Baltic Sea
|
Speed: 5.7 kn Course: 343.3° |
| 2026-05-14 11:21 | IN Coverage |
54.61060 / 10.16083
Baltic Sea
|
Speed: 5.7 kn Course: 343.3° |