ALEXA MARIE
Medical Transport
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 45.18 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 22.9 Knots |
| MAX Speed | 24.9 Knots |
| AVG Wind | 3.7 knots |
| MAX Wind | 4.4 knots |
| MIN Temp | 8.2°C / 46.76°F |
| MAX Temp | 8.7°C / 47.66°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 24.5 Knots |
| Course | 228.3° |
| Area | Baltic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of ALEXA MARIE is in Baltic Sea with coordinates 54.81045° / 13.48841° as reported on 2026-05-15 09:25 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 24.5 Knots
The vessel ALEXA MARIE (MMSI: 211233720) is a Medical Transport It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ALEXA MARIE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 8.2°C / 46.76°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 223° SW |
| Pressure | 1001.4 hPa |
| Humidity | 79.3 % |
| Cloud Coverage | 10 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 09:25 | OUT of Coverage |
54.81045 / 13.48841
Baltic Sea
|
Speed: 24.5 kn Course: 228.3° |
|
| 2026-05-15 08:35 | Change Sea Area | German part of the Baltic Sea Danish part of the Kattegat |
54.94935 / 13.98289
Baltic Sea
|
Speed: 19.1 kn Course: 251.9° |
| 2026-05-15 07:26 | PORT DEPARTURE |
|
55.10634 / 14.68838
|
Speed: 5.3 kn Course: 318° |
| 2026-05-15 07:23 | START Moving |
55.10641 / 14.69572
[DK] ROENNE
|
Speed: 4.4 kn Course: 80° |
|
| 2026-05-14 14:16 | STOP Moving |
55.10462 / 14.69378
[DK] ROENNE
|
Speed: 0.2 kn Course: 162° |
|
| 2026-05-14 14:12 | PORT ARRIVAL |
|
55.10664 / 14.69514
[DK] ROENNE
|
Speed: 4.4 kn Course: 271° |
| 2026-05-14 13:38 | START Moving | --- |
55.27575 / 14.75077
|
Speed: 7.1 kn Course: 212.7° |
| 2026-05-14 11:32 | STOP Moving | --- |
55.27820 / 14.75509
|
Speed: Course: 302° |
| 2026-05-14 10:13 | Change Sea Area | Danish part of the Kattegat Swedish part of the Baltic Sea |
55.64953 / 15.19700
Kattegat
|
Speed: 19.6 kn Course: 213.9° |
| 2026-05-14 09:21 | IN Coverage |
55.86081 / 15.46354
Baltic Sea
|
Speed: 17.8 kn Course: 215.1° |