BLOWERS DAUGHTER
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 4.38 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.1 Knots |
| MAX Speed | 7.5 Knots |
| AVG Wind | 9.1 knots |
| MAX Wind | 9.4 knots |
| MIN Temp | 26.1°C / 78.98°F |
| MAX Temp | 26.2°C / 79.16°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 4.6 Knots |
| Course | 269° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of BLOWERS DAUGHTER is in South China Sea with coordinates 22.20029° / 114.31875° as reported on 2026-05-12 03:36 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4.6 Knots
The vessel BLOWERS DAUGHTER (MMSI: 477991677) is a Sailing It's sailing under the flag of [HK] Hong Kong.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BLOWERS DAUGHTER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 26.2°C / 79.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 250° WSW |
| Pressure | 1010 hPa |
| Humidity | 80.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-20 05:50 | 2026-05-12 01:35 | 21 d | |
| 2026-03-11 08:26 | |||
| 2026-03-02 01:31 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 03:36 | OUT of Coverage |
22.20029 / 114.31875
South China Sea
|
Speed: 4.6 kn Course: 275.8° |
|
| 2026-05-12 02:46 | IN Coverage |
22.24728 / 114.33480
South China Sea
|
Speed: 5.9 kn Course: 170.8° |
|
| 2026-05-12 01:35 | PORT DEPARTURE |
|
22.24805 / 114.33467
|
Speed: 7.8 kn Course: 104° |