BGP INNOVATOR
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 18 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 536.98 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6 Knots |
| MAX Speed | 6 Knots |
| AVG Wind | 9.1 knots |
| MAX Wind | 20.4 knots |
| MIN Temp | 22.4°C / 72.32°F |
| MAX Temp | 30.8°C / 87.44°F |
| Draught | 3 m |
| Position Received | 12 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | 320° |
| Area | Persian Gulf |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 12 d ago |
Info
Information
The current position of BGP INNOVATOR is in Persian Gulf with coordinates 28.72993° / 48.86271° as reported on 2026-04-29 23:59 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel BGP INNOVATOR (IMO: 9946790, MMSI: 352001559) is a Other Type It's sailing under the flag of [PA] Panama.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BGP INNOVATOR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of BGP INNOVATOR as reported by AIS is 3 meters
Weather
| Temperature | 27.1°C / 80.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 187° S |
| Pressure | 1007.4 hPa |
| Humidity | 64.9 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 19 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 17:39 | STOP Moving | --- |
28.64845 / 48.86606
HOUT OILFIELD
|
Speed: 0.1 kn Course: 112° |
| 2026-05-11 17:03 | START Moving | --- |
28.70471 / 48.88015
HOUT OILFIELD
|
Speed: 7.8 kn Course: 194° |
| 2026-05-11 11:06 | STOP Moving | --- |
28.66062 / 49.03639
HOUT OILFIELD
|
Speed: 0.1 kn Course: 321° |
| 2026-05-11 07:30 | START Moving | --- |
28.69795 / 48.93428
HOUT OILFIELD
|
Speed: 4.1 kn Course: 96° |
| 2026-05-10 07:49 | STOP Moving | --- |
28.66315 / 49.05893
HOUT OILFIELD
|
Speed: 0.3 kn Course: 321° |
| 2026-05-10 07:43 | START Moving | --- |
28.66320 / 49.05825
HOUT OILFIELD
|
Speed: 3.5 kn Course: 346° |
| 2026-05-10 04:39 | STOP Moving | --- |
28.66660 / 49.04019
HOUT OILFIELD
|
Speed: 0.2 kn Course: 351° |
| 2026-05-09 22:47 | START Moving | --- |
28.70985 / 48.87384
HOUT OILFIELD
|
Speed: 3.5 kn Course: 38° |
| 2026-05-09 22:10 | STOP Moving | --- |
28.70342 / 48.86572
HOUT OILFIELD
|
Speed: 0.3 kn Course: 32° |
| 2026-05-09 21:31 | START Moving | --- |
28.65903 / 48.86695
HOUT OILFIELD
|
Speed: 4.3 kn Course: 349° |