BBG MASTER
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 922.85 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.4 Knots |
| MAX Speed | 12.6 Knots |
| AVG Wind | 7.5 knots |
| MAX Wind | 25 knots |
| MIN Temp | 14°C / 57.2°F |
| MAX Temp | 23.8°C / 74.84°F |
| Draught | 8.4 m |
| Position Received | 17 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 7.4 Knots |
| Course | 239.4° |
| Area | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 17 d ago |
Info
Information
The current position of BBG MASTER is in South Pacific Ocean with coordinates -32.58138° / -71.59774° as reported on 2026-04-26 08:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 7.4 Knots
The vessel BBG MASTER (IMO: 9721982, MMSI: 636020677) is a Cargo It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BBG MASTER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of BBG MASTER as reported by AIS is 8.4 meters
Weather
| Temperature | 17.1°C / 62.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 262° W |
| Pressure | 1013.4 hPa |
| Humidity | 81.3 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-04 19:36 | 2026-05-05 19:44 | 1 d | |
| 2026-04-22 12:13 | 2026-04-24 04:39 | 1 d | |
| 2026-04-07 22:01 | 2026-04-13 17:41 | 5 d | |
| 2026-03-30 22:22 | 2026-04-04 11:46 | 4 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-24 00:39 | 2026-05-04 15:36 | 427.79 nm | |||
| 2026-04-13 13:41 | 2026-04-22 08:13 | 396.20 nm | |||
| 2026-04-04 08:46 | 2026-04-07 18:01 | 44.21 nm | |||
| 2026-02-12 15:57 | 2026-03-30 19:22 | 9964.51 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 11:50 | STOP Moving | --- |
-17.61827 / -71.37543
CL VNT
|
Speed: 0.2 kn Course: 60° |
| 2026-05-05 19:44 | PORT DEPARTURE |
|
-32.74992 / -71.51517
CL VNT
|
Speed: 5.6 kn Course: 292° |
| 2026-05-05 19:36 | START Moving |
-32.75284 / -71.50122
[CL] QUINTERO
|
Speed: 3.8 kn Course: 260° |
|
| 2026-05-04 20:12 | STOP Moving |
-32.75215 / -71.49092
[CL] QUINTERO
|
Speed: Course: 266° |
|
| 2026-05-04 19:36 | PORT ARRIVAL |
|
-32.75055 / -71.50922
[CL] QUINTERO
|
Speed: 4.4 kn Course: 107° |
| 2026-05-04 19:28 | START Moving | --- |
-32.74705 / -71.51891
CL VNT
|
Speed: 4.7 kn Course: 125° |