ATLANTIC ORION
Factory Trawler
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 512.33 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.5 Knots |
| MAX Speed | 13.8 Knots |
| AVG Wind | 13.9 knots |
| MAX Wind | 24.3 knots |
| MIN Temp | 19.8°C / 67.64°F |
| MAX Temp | 25.3°C / 77.54°F |
| Draught | 6 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 5.5 Knots |
| Course | 188.3° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of ATLANTIC ORION is in North Atlantic Ocean with coordinates 18.47797° / -16.53614° as reported on 2026-05-11 21:44 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.5 Knots
The vessel ATLANTIC ORION (IMO: 8615849, MMSI: 312833000) is a Factory Trawler that was built in 1988 ( 38 years old ). It's sailing under the flag of [BZ] Belize.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ATLANTIC ORION is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ATLANTIC ORION as reported by AIS is 6 meters
Weather
| Temperature | 20°C / 68°F |
|---|---|
| Wind Speed | 22 knots |
| Direction | 331° NNW |
| Pressure | 1012.2 hPa |
| Humidity | 78.9 % |
| Cloud Coverage | 20 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 21:44 | OUT of Coverage |
18.47797 / -16.53614
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: 5.5 kn Course: 188.3° |
|
| 2026-05-11 20:27 | IN Coverage |
18.53730 / -16.52641
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: 4.8 kn Course: 32.3° |
|
| 2026-05-06 19:53 | OUT of Coverage |
20.88947 / -16.99151
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: Course: 350° |
|
| 2026-05-06 19:21 | Detected in Sea | Mauritanian part of the North Atlantic Ocean |
20.88948 / -16.99153
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: Course: 348° |
| 2026-05-06 19:21 | IN Coverage |
20.88948 / -16.99153
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: Course: 348° |
|
| 2026-05-06 08:21 | OUT of Coverage |
20.16016 / -17.55524
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: 10.7 kn Course: 0.2° |
|
| 2026-05-06 07:29 | Change Sea Area | Western Saharan part of the North Atlantic Ocean Mauritanian part of the North Atlantic Ocean |
20.02378 / -17.47566
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: 10.9 kn Course: 330° |
| 2026-05-06 06:36 | IN Coverage |
19.88437 / -17.39062
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: 10.8 kn Course: 322.2° |
|
| 2026-05-06 05:07 | OUT of Coverage |
19.66378 / -17.23835
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: 4.9 kn Course: 328.5° |
|
| 2026-05-06 05:04 | IN Coverage |
19.65990 / -17.23587
North Atlantic Ocean
NOUADHIBOU
|
Speed: 5.6 kn Course: 333.2° |