ARGIROULA K
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 10.68 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 3.5 Knots |
| MAX Speed | 5.9 Knots |
| AVG Wind | 3.6 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 11.3°C / 52.34°F |
| MAX Temp | 15.8°C / 60.44°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 7 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 2.8 Knots |
| Course | 17° |
| Area | Aegean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 d ago |
Info
Information
The current position of ARGIROULA K is in Aegean Sea with coordinates 39.03182° / 23.76090° as reported on 2026-05-08 16:14 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 2.8 Knots
The vessel ARGIROULA K (IMO: 8790144, MMSI: 237015000) is a Fishing It's sailing under the flag of [GR] Greece.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARGIROULA K is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 17.6°C / 63.68°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 355° N |
| Pressure | 1014 hPa |
| Humidity | 75.5 % |
| Cloud Coverage | 24 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 16:14 | OUT of Coverage |
39.03182 / 23.76090
Aegean Sea
|
Speed: 2.8 kn Course: 1° |
|
| 2026-05-08 15:48 | IN Coverage |
39.01220 / 23.76000
Aegean Sea
|
Speed: 2.8 kn Course: 4° |