AP ARGOSY
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 510.04 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.4 Knots |
| MAX Speed | 13 Knots |
| AVG Wind | 17.3 knots |
| MAX Wind | 25.9 knots |
| MIN Temp | 18.3°C / 64.94°F |
| MAX Temp | 23.9°C / 75.02°F |
| Draught | 14.7 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.2 Knots |
| Course | 23.1° |
| Area | Tasman Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of AP ARGOSY is in Tasman Sea with coordinates -32.54969° / 152.78781° as reported on 2026-04-17 17:59 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.2 Knots and is heading at the port of TANJUNG PELEPAS. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-03 10:00 LT
The vessel AP ARGOSY (IMO: 9511258, MMSI: 215944000) is a Bulk Carrier that was built in 2012 ( 14 years old ). It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AP ARGOSY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AP ARGOSY as reported by AIS is 14.7 meters
Weather
| Temperature | 23.9°C / 75.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 140° SE |
| Pressure | 1018.2 hPa |
| Humidity | 55.6 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 18:05 | Status Changed | Default Under way using engine |
-32.53562 / 152.79456
MYTBI
|
Speed: 9.2 kn Course: 23.1° |
| 2026-04-17 17:59 | OUT of Coverage |
-32.54969 / 152.78781
Tasman Sea
MYTBI
|
Speed: 9.2 kn Course: 23.1° |
|
| 2026-04-17 17:46 | Status Changed | Under way using engine Default |
-32.58153 / 152.77350
MYTBI
|
Speed: 9.1 kn Course: 40° |
| 2026-04-17 17:42 | Status Changed | Default Under way using engine |
-32.58982 / 152.76570
MYTBI
|
Speed: 9.2 kn Course: 47.8° |
| 2026-04-17 13:47 | Draught Changed | 14.7 7.2 |
-32.89881 / 152.09030
AUNTL
|
Speed: 10.8 kn Course: 65.2° |
| 2026-04-17 13:47 | Destination Changed | MYTBI AUNTL |
-32.89881 / 152.09030
MYTBI
|
Speed: 10.8 kn Course: 65.2° |
| 2026-04-17 13:29 | ETA Changed | 2026/05/03 03:00 2026/04/16 03:00 |
-32.92367 / 152.02981
AUNTL
|
Speed: 10.6 kn Course: 66.8° |
| 2026-04-17 13:12 | Status Changed | Under way using engine Default |
-32.93080 / 151.97135
AUNTL
|
Speed: 10.6 kn Course: 85° |
| 2026-04-17 13:03 | Status Changed | Default Under way using engine |
-32.93256 / 151.94205
AUNTL
|
Speed: 10.4 kn Course: 86.1° |
| 2026-04-17 12:56 | Status Changed | Under way using engine Default |
-32.93392 / 151.91647
AUNTL
|
Speed: 10.4 kn Course: 91° |