AOI MARU NO.88
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 3 h, 20 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 31.39 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13 Knots |
| MAX Speed | 13 Knots |
| AVG Wind | 2.5 knots |
| MAX Wind | 4 knots |
| MIN Temp | 17.8°C / 64.04°F |
| MAX Temp | 20.2°C / 68.36°F |
| Draught | 4.3 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 13 Knots |
| Course | 284° |
| Area | Japan Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of AOI MARU NO.88 is in Japan Sea with coordinates 33.64712° / 130.31118° as reported on 2026-05-09 00:11 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 13 Knots
The vessel AOI MARU NO.88 (IMO: 9789180, MMSI: 431008814) is a Cargo It's sailing under the flag of [JP] Japan.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AOI MARU NO.88 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AOI MARU NO.88 as reported by AIS is 4.3 meters
Weather
| Temperature | 19.7°C / 67.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 178° S |
| Pressure | 1017 hPa |
| Humidity | 61.2 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-10 20:23 | 2026-05-11 00:08 | 3 h | |
| 2026-05-08 08:35 | 2026-05-09 00:11 | 15 h | |
| 2026-05-07 05:03 | 2026-05-08 01:03 | 20 h | |
| 2026-04-26 10:03 | 2026-05-06 02:31 | 9 d | |
| 2026-04-25 03:31 | 2026-04-25 08:23 | 4 h | |
| 2026-04-23 04:16 | 2026-04-24 00:46 | 20 h | |
| 2026-04-21 14:20 | 2026-04-22 02:16 | 11 h | |
| 2026-04-21 04:07 | 2026-04-21 08:47 | 4 h | |
| 2026-04-18 04:44 | 2026-04-19 00:30 | 19 h | |
| 2026-04-14 21:56 | 2026-04-16 23:16 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 09:11 | 2026-05-11 05:23 | 146.64 nm | |||
| 2026-05-08 10:03 | 2026-05-08 17:35 | 41.98 nm | |||
| 2026-05-06 11:31 | 2026-05-07 14:03 | 97.90 nm | |||
| 2026-04-25 17:23 | 2026-04-26 19:03 | 107.72 nm | |||
| 2026-04-24 09:46 | 2026-04-25 12:31 | 59.00 nm | |||
| 2026-04-22 11:16 | 2026-04-23 13:16 | 96.88 nm | |||
| 2026-04-21 17:47 | 2026-04-21 23:20 | 62.72 nm | |||
| 2026-04-19 09:30 | 2026-04-21 13:07 | 151.33 nm | |||
| 2026-04-17 08:16 | 2026-04-18 13:44 | 100.64 nm | |||
| 2026-02-27 08:56 | 2026-04-15 06:56 | 1697.77 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 00:42 | START Moving | --- |
32.71167 / 130.45500
JP HKT
|
Speed: 13 kn Course: -1° |
| 2026-05-11 00:08 | PORT DEPARTURE |
|
32.71167 / 130.45500
JP HKT
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-10 20:23 | STOP Moving |
32.76167 / 130.58501
[JP] KUMAMOTO
|
Speed: Course: -1° |
|
| 2026-05-10 20:23 | PORT ARRIVAL |
|
32.76167 / 130.58501
[JP] KUMAMOTO
|
Speed: 1 kn Course: -1° |
| 2026-05-10 20:02 | START Moving | --- |
32.75667 / 130.54666
JP HKT
|
Speed: 12 kn Course: 84° |
| 2026-05-09 20:53 | START Moving | --- |
33.30997 / 129.53862
JP HKT
|
Speed: 12 kn Course: 185° |
| 2026-05-09 09:56 | STOP Moving | --- |
33.32333 / 129.53833
JP HKT
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-09 07:30 | START Moving | --- |
33.67333 / 129.89000
JP HKT
|
Speed: 7 kn Course: 218° |
| 2026-05-09 02:12 | STOP Moving | --- |
33.67667 / 129.89500
JP HKT
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-09 00:11 | OUT of Coverage |
33.64712 / 130.31118
Japan Sea
|
Speed: 13 kn Course: 282.7° |