ANYWAY
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 27.28 nm |
| AVG Speed | 4.7 Knots |
| MAX Speed | 6.1 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 10.3 knots |
| MAX Wind | 12.9 knots |
| MIN Temp | 10.8°C / 51.44°F |
| MAX Temp | 12.4°C / 54.32°F |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of ANYWAY is in English Channel with coordinates 49.18214° / -2.11143° as reported on 2026-05-12 14:57 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots and is currently inside the port of JERSEY.
The vessel ANYWAY (MMSI: 244030667) is a Sailing It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ANYWAY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 12.4°C / 54.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 284° WNW |
| Pressure | 1016.7 hPa |
| Humidity | 70.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-12 13:26 | |||
| 2026-05-08 18:45 | 2026-05-11 11:32 | 2 d | |
| 2026-05-05 09:45 | 2026-05-06 05:39 | 19 h | |
| 2026-05-04 10:30 | 2026-05-05 09:01 | 22 h | |
| 2026-04-29 10:10 | 2026-05-01 08:38 | 1 d | |
| 2026-04-28 08:51 | 2026-04-29 09:05 | 1 d | |
| 2026-04-24 13:56 | 2026-04-25 06:43 | 16 h | |
| 2026-04-20 10:04 | |||
| 2026-04-19 14:35 | 2026-04-20 06:07 | 15 h | |
| 2026-04-18 14:31 | 2026-04-19 04:47 | 14 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 30 | ||
| 6 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 12:32 | 2026-05-12 14:26 | 27.28 nm | |||
| 2026-05-06 06:39 | 2026-05-08 19:45 | 101.59 nm | |||
| 2026-05-05 10:01 | 2026-05-05 10:45 | 3.05 nm | |||
| 2026-05-01 09:38 | 2026-05-04 11:30 | 12.99 nm | |||
| 2026-04-29 10:05 | 2026-04-29 11:10 | 5.94 nm | |||
| 2026-04-25 07:43 | 2026-04-28 09:51 | 66.82 nm | |||
| 2026-04-20 08:07 | 2026-04-20 12:04 | 24.57 nm | |||
| 2026-04-19 06:47 | 2026-04-19 16:35 | 60.77 nm | |||
| 2026-04-18 16:02 | 2026-04-18 16:31 | 1.92 nm | |||
| 2026-04-17 16:01 | 2026-04-17 16:30 | 1.72 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 14:57 | OUT of Coverage |
49.18214 / -2.11143
English Channel
[JE] JERSEY
|
Speed: 0.1 kn Course: 35.2° |
|
| 2026-05-12 13:33 | STOP Moving |
49.17951 / -2.11348
[JE] JERSEY
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-05-12 13:26 | PORT ARRIVAL |
|
49.17498 / -2.11775
[JE] JERSEY
|
Speed: 5 kn Course: 27.3° |
| 2026-05-12 11:04 | Change Sea Area | Jersey part of the English Channel Guernsey part of the English Channel |
49.24965 / -2.31495
English Channel
|
Speed: 5.9 kn Course: 182.1° |
| 2026-05-12 11:01 | IN Coverage |
49.24965 / -2.31495
English Channel
|
Speed: 5.9 kn Course: 182.1° |
|
| 2026-05-11 12:53 | OUT of Coverage |
49.39946 / -2.38377
English Channel
|
Speed: 5.4 kn Course: 119.2° |
|
| 2026-05-11 11:32 | PORT DEPARTURE |
|
49.45560 / -2.52210
|
Speed: 5.7 kn Course: 96.5° |
| 2026-05-11 11:28 | START Moving |
49.45479 / -2.53057
[GG] GUERNSEY
|
Speed: 3.7 kn Course: 86.7° |
|
| 2026-05-11 11:19 | STOP Moving |
49.45645 / -2.53211
[GG] GUERNSEY
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-05-11 11:16 | IN Coverage |
49.45577 / -2.53192
English Channel
[GG] GUERNSEY
|
Speed: 4.3 kn Course: 40.7° |