ANIARA
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 269.04 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.3 Knots |
| MAX Speed | 6.9 Knots |
| AVG Wind | 7.9 knots |
| MAX Wind | 18.3 knots |
| MIN Temp | 13°C / 55.4°F |
| MAX Temp | 19.9°C / 67.82°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 16 h, 44 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | Mediterranean Sea - Western Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 16 h, 44 m ago |
Info
Information
The current position of ANIARA is in Mediterranean Sea - Western Basin with coordinates 39.88694° / 4.28542° as reported on 2026-05-15 16:26 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel ANIARA (MMSI: 230159160) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [FI] Finland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ANIARA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 13°C / 55.4°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 39° NE |
| Pressure | 1006.7 hPa |
| Humidity | 80.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-09 19:12 | 2026-05-10 05:58 | 10 h | |
| 2026-05-05 10:38 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 12:38 | 2026-05-09 21:12 | 117.36 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 16:26 | OUT of Coverage |
39.88694 / 4.28542
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 0.1 kn Course: 359.9° |
|
| 2026-05-15 16:14 | STOP Moving | --- |
39.88694 / 4.28542
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-15 15:04 | Change Sea Area | Spanish part of the Mediterranean Sea - Western Basin Spanish part of the Balearic Sea |
39.85476 / 4.31711
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 1.2 kn Course: 339° |
| 2026-05-15 14:53 | IN Coverage |
39.85603 / 4.31307
Balearic Sea
|
Speed: 4.9 kn Course: 6.4° |
|
| 2026-05-14 19:15 | OUT of Coverage |
39.49007 / 3.32596
Balearic Sea
|
Speed: 6.4 kn Course: 20.3° |
|
| 2026-05-14 16:08 | IN Coverage |
39.26393 / 3.07029
Balearic Sea
|
Speed: 6 kn Course: 63.7° |
|
| 2026-05-14 13:18 | OUT of Coverage |
39.30191 / 2.70005
Balearic Sea
|
Speed: 2.2 kn Course: 252.4° |
|
| 2026-05-14 13:18 | Detected in Sea | Spanish part of the Balearic Sea |
39.30191 / 2.70005
Balearic Sea
|
Speed: 2.2 kn Course: 252.4° |
| 2026-05-14 13:18 | IN Coverage |
39.30191 / 2.70005
Balearic Sea
|
Speed: 2.2 kn Course: 252.4° |
|
| 2026-05-10 08:14 | OUT of Coverage |
38.11860 / -.54253
Mediterranean Sea - Western Basin
|
Speed: 5.6 kn Course: 36.3° |