ANHONA
Oil Products Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1602.38 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.3 Knots |
| MAX Speed | 9.3 Knots |
| AVG Wind | 12.3 knots |
| MAX Wind | 25.9 knots |
| MIN Temp | 21.4°C / 70.52°F |
| MAX Temp | 30.7°C / 87.26°F |
| Draught | 7.5 m |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 167° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of ANHONA is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 31.60023° / 32.19361° as reported on 2026-05-12 03:28 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel ANHONA (IMO: 9354521, MMSI: 312171000) is a Oil Products Tanker that was built in 2008 ( 18 years old ). It's sailing under the flag of [BZ] Belize.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ANHONA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ANHONA as reported by AIS is 7.5 meters
Weather
| Temperature | 21.5°C / 70.7°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 149° SSE |
| Pressure | 1012.1 hPa |
| Humidity | 65.4 % |
| Cloud Coverage | 27 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 00:52 | Status Changed | At anchor Default |
31.60011 / 32.19353
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 161° |
| 2026-05-12 00:46 | Status Changed | Default At anchor |
31.60009 / 32.19346
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 160° |
| 2026-05-12 00:35 | Status Changed | At anchor Default |
31.60228 / 32.19358
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 157° |
| 2026-05-12 00:14 | Status Changed | Default At anchor |
31.60009 / 32.19350
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 155° |
| 2026-05-12 00:08 | Status Changed | At anchor Default |
31.60005 / 32.19335
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 154° |
| 2026-05-12 00:05 | Status Changed | Default At anchor |
31.60004 / 32.19333
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 153° |
| 2026-05-12 00:02 | Status Changed | At anchor Default |
31.60002 / 32.19330
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 153° |
| 2026-05-11 23:54 | Status Changed | Default At anchor |
31.60002 / 32.19334
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 156° |
| 2026-05-11 23:44 | Status Changed | At anchor Default |
31.60007 / 32.19338
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 156° |
| 2026-05-11 23:26 | Status Changed | Default At anchor |
31.60005 / 32.19332
FOR-ORDER
|
Speed: Course: 151° |