AMS RETRIEVER
Anti-pollution equipment
Current Trip
| Trip Time | 18 h, 2 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 140.58 nm |
| AVG Speed | 7.2 Knots |
| MAX Speed | 10.5 Knots |
| Draught | 2.3 m |
| AVG Wind | 6 knots |
| MAX Wind | 8.3 knots |
| MIN Temp | 9.8°C / 49.64°F |
| MAX Temp | 11°C / 51.8°F |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 87° |
| Area | Irish Sea and St. George's Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of AMS RETRIEVER is in Irish Sea and St. George's Channel with coordinates 52.98033° / -6.03643° as reported on 2026-05-10 04:55 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of WICKLOW.
The vessel AMS RETRIEVER (IMO: 9928982, MMSI: 232039261) is a Anti-pollution equipment It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AMS RETRIEVER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AMS RETRIEVER as reported by AIS is 2.3 meters
Weather
| Temperature | 7.5°C / 45.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 3° N |
| Pressure | 1022.9 hPa |
| Humidity | 81.5 % |
| Cloud Coverage | 77 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-07 10:50 | |||
| 2026-05-06 13:04 | 2026-05-06 16:48 | 3 h | |
| 2026-05-06 12:29 | 2026-05-06 12:57 | 27 m | |
| 2026-05-02 22:04 | 2026-05-02 22:25 | 21 m | |
| 2026-04-26 06:04 | 2026-05-02 21:53 | 6 d | |
| 2026-04-26 05:00 | 2026-04-26 05:20 | 19 m | |
| 2026-04-22 05:45 | 2026-04-22 06:19 | 33 m | |
| 2026-04-21 18:29 | 2026-04-22 05:04 | 10 h | |
| 2026-04-21 17:13 | 2026-04-21 18:01 | 47 m | |
| 2026-04-20 04:52 | 2026-04-21 08:28 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 47 | ||
| 8 | ||
| 6 | ||
| 6 | ||
| 5 | ||
| 4 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 17:48 | 2026-05-07 11:50 | 140.58 nm | |||
| 2026-05-06 13:57 | 2026-05-06 14:04 | 0.55 nm | |||
| 2026-05-02 23:25 | 2026-05-06 13:29 | 74.35 nm | |||
| 2026-05-02 22:53 | 2026-05-02 23:04 | 0.74 nm | |||
| 2026-04-26 06:20 | 2026-04-26 07:04 | 3.79 nm | |||
| 2026-04-22 08:19 | 2026-04-26 06:00 | 635.14 nm | |||
| 2026-04-22 07:04 | 2026-04-22 07:45 | 3.39 nm | |||
| 2026-04-21 20:01 | 2026-04-21 20:29 | 3.53 nm | |||
| 2026-04-21 10:28 | 2026-04-21 19:13 | 30.51 nm | |||
| 2026-04-18 09:28 | 2026-04-20 06:52 | 106.25 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 11:00 | Status Changed | Moored Under way using engine |
52.98036 / -6.03651
[IE] WICKLOW
|
Speed: Course: 87° |
| 2026-05-07 10:54 | STOP Moving |
52.98051 / -6.03536
[IE] WICKLOW
|
Speed: 0.2 kn Course: 357° |
|
| 2026-05-07 10:50 | PORT ARRIVAL |
|
52.98409 / -6.03379
[IE] WICKLOW
|
Speed: 5.4 kn Course: 251.3° |
| 2026-05-07 10:04 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.88662 / -5.97423
IEWIC
|
Speed: 10.3 kn Course: 5° |
| 2026-05-07 10:01 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.87808 / -5.97542
IEWIC
|
Speed: 10.1 kn Course: 5.2° |
| 2026-05-07 09:42 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.82467 / -5.98301
IEWIC
|
Speed: 9.7 kn Course: 5° |
| 2026-05-07 09:41 | Status Changed | Default Under way using engine |
52.82245 / -5.98329
IEWIC
|
Speed: 9.8 kn Course: 4.1° |
| 2026-05-07 09:32 | Status Changed | Under way using engine Default |
52.79757 / -5.98636
IEWIC
|
Speed: 9.8 kn Course: 5° |
| 2026-05-07 09:25 | IN Coverage |
52.79757 / -5.98636
Irish Sea and St. George's Channel
IEWIC
|
Speed: 9.7 kn Course: 5.1° |
|
| 2026-05-07 06:34 | OUT of Coverage |
52.38845 / -5.96596
Irish Sea and St. George's Channel
IEWIC
|
Speed: 6.7 kn Course: 354.8° |