AMNSI MAXIMUS
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 17 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2173.25 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.4 Knots |
| MAX Speed | 9.8 Knots |
| AVG Wind | 10.7 knots |
| MAX Wind | 19 knots |
| MIN Temp | 26.2°C / 79.16°F |
| MAX Temp | 31.1°C / 87.98°F |
| Draught | 14.5 m |
| Position Received | 11 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.2 Knots |
| Course | 319° |
| Area | Laccadive Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 11 d ago |
Info
Information
The current position of AMNSI MAXIMUS is in Laccadive Sea with coordinates 7.68971° / 76.70117° as reported on 2026-04-05 23:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.2 Knots
The vessel AMNSI MAXIMUS (IMO: 9628893, MMSI: 419001711) is a Bulk Carrier that was built in 2012 ( 14 years old ). It's sailing under the flag of [IN] India.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AMNSI MAXIMUS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AMNSI MAXIMUS as reported by AIS is 14.5 meters
Weather
| Temperature | 31.2°C / 88.16°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 301° WNW |
| Pressure | 1008.4 hPa |
| Humidity | 42.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 7 | ||
| 5 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 04:59 | STOP Moving | --- |
21.08658 / 72.65878
IN HZR
|
Speed: 0.3 kn Course: 190° |
| 2026-04-11 17:58 | STOP Moving | --- |
21.09085 / 72.65825
IN HZR
|
Speed: 0.3 kn Course: 352° |
| 2026-04-10 11:21 | STOP Moving | --- |
21.02240 / 72.59266
IN HZR
|
Speed: 0.3 kn Course: 210° |