AMBITION
Passengers Ship
Current Trip
| Time Travelled | 12 h, 9 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 13 h, 7 mins |
| Distance Travelled | 189.35 nm |
| Remaining Distance | 219.06 nm |
| AVG Speed | 16.4 Knots |
| MAX Speed | 18.5 Knots |
| AVG Wind | 9.4 knots |
| MAX Wind | 15.5 knots |
| MIN Temp | 6.2°C / 43.16°F |
| MAX Temp | 13.6°C / 56.48°F |
| Draught | 7.2 m |
| Position Received | 8 h, 13 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 15.4 Knots |
| Course | 235.1° |
| Area | Bay of Biscay |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 8 h, 13 m ago |
Info
Information
The current position of AMBITION is in Bay of Biscay with coordinates 45.60979° / -1.35306° as reported on 2026-05-15 09:24 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 15.4 Knots and is heading at the port of EL FERROL. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-16 06:45 LT
The vessel AMBITION (IMO: 9172777, MMSI: 311001141) is a Passengers Ship that was built in 1999 ( 27 years old ). It's sailing under the flag of [BS] Bahamas.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AMBITION is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AMBITION as reported by AIS is 7.2 meters
Weather
| Temperature | 13.5°C / 56.3°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 329° NNW |
| Pressure | 1014.7 hPa |
| Humidity | 61.5 % |
| Cloud Coverage | 19 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-13 02:29 | 2026-05-15 05:29 | 2 d | |
| 2026-05-11 05:21 | 2026-05-11 18:09 | 12 h | |
| 2026-05-09 06:11 | 2026-05-09 16:06 | 9 h | |
| 2026-05-08 06:04 | 2026-05-08 17:23 | 11 h | |
| 2026-05-06 07:29 | 2026-05-06 17:37 | 10 h | |
| 2026-05-04 05:24 | 2026-05-04 16:09 | 10 h | |
| 2026-05-03 04:18 | 2026-05-03 19:11 | 14 h | |
| 2026-05-01 04:57 | 2026-05-01 16:24 | 11 h | |
| 2026-04-29 19:04 | 2026-04-30 13:47 | 18 h | |
| 2026-04-29 05:17 | 2026-04-29 17:07 | 11 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 20:09 | 2026-05-13 04:29 | 336.25 nm | |||
| 2026-05-09 17:06 | 2026-05-11 07:21 | 443.70 nm | |||
| 2026-05-08 18:23 | 2026-05-09 07:11 | 151.28 nm | |||
| 2026-05-06 18:37 | 2026-05-08 07:04 | 465.21 nm | |||
| 2026-05-04 18:09 | 2026-05-06 08:29 | 393.86 nm | |||
| 2026-05-03 21:11 | 2026-05-04 07:24 | 97.03 nm | |||
| 2026-05-01 18:24 | 2026-05-03 06:18 | 321.37 nm | |||
| 2026-04-30 15:47 | 2026-05-01 06:57 | 224.77 nm | |||
| 2026-04-29 19:07 | 2026-04-29 21:04 | 24.88 nm | |||
| 2026-04-26 17:02 | 2026-04-29 07:17 | 907.12 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 09:29 | Status Changed | Default Under way using engine |
45.60109 / -1.37663
ES FRO
|
Speed: 15.4 kn Course: 235.1° |
| 2026-05-15 09:24 | OUT of Coverage |
45.60979 / -1.35306
Bay of Biscay
ES FRO
|
Speed: 15.4 kn Course: 235.1° |
|
| 2026-05-15 09:02 | Status Changed | Under way using engine Default |
45.65938 / -1.21572
ES FRO
|
Speed: 17.9 kn Course: 279° |
| 2026-05-15 08:57 | Status Changed | Default Under way using engine |
45.65812 / -1.18592
ES FRO
|
Speed: 17.8 kn Course: 280° |
| 2026-05-15 07:27 | Destination Changed | ES FRO FR BOD |
45.34836 / -.79675
ES FRO
|
Speed: 16.2 kn Course: 334.9° |
| 2026-05-15 07:14 | Status Changed | Under way using engine Default |
45.29745 / -.76595
FR BOD
|
Speed: 15.5 kn Course: 342° |
| 2026-05-15 06:57 | IN Coverage |
45.29868 / -.76667
Bay of Biscay
|
Speed: 15.8 kn Course: 337.7° |
|
| 2026-05-15 05:29 | PORT DEPARTURE |
|
44.92324 / -.55062
FR BOD
|
Speed: 11.2 kn Course: 337° |
| 2026-05-15 05:05 | START Moving |
44.86143 / -.54602
[FR] BORDEAUX
|
Speed: 6.9 kn Course: 44° |
|
| 2026-05-13 03:26 | STOP Moving |
44.84500 / -.57000
[FR] BORDEAUX
|
Speed: Course: -1° |