AMARA
Yacht
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 61.89 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.9 Knots |
| MAX Speed | 13.4 Knots |
| AVG Wind | 3.7 knots |
| MAX Wind | 13.2 knots |
| MIN Temp | 17.5°C / 63.5°F |
| MAX Temp | 18.5°C / 65.3°F |
| Draught | 3.4 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.7 Knots |
| Course | 45.9° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of AMARA is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 36.46583° / 14.97550° as reported on 2026-05-19 02:42 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.7 Knots
The vessel AMARA (IMO: 1001178, MMSI: 319822000) is a Yacht that was built in 1986 ( 40 years old ). It's sailing under the flag of [KY] Cayman Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AMARA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AMARA as reported by AIS is 3.4 meters
Weather
| Temperature | 17.9°C / 64.22°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 286° WNW |
| Pressure | 1016.5 hPa |
| Humidity | 71 % |
| Cloud Coverage | 55 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 02:42 | OUT of Coverage |
36.46583 / 14.97550
Mediterranean Sea - Eastern Basin
SICILY
|
Speed: 10.7 kn Course: 45.9° |
|
| 2026-05-19 02:26 | Detected in Sea | Italian part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin |
36.43267 / 14.93583
Mediterranean Sea - Eastern Basin
SICILY
|
Speed: 10.5 kn Course: 45.1° |
| 2026-05-19 02:26 | IN Coverage |
36.43267 / 14.93583
Mediterranean Sea - Eastern Basin
SICILY
|
Speed: 10.5 kn Course: 45.1° |
|
| 2026-05-19 00:23 | OUT of Coverage |
36.18671 / 14.59902
Mediterranean Sea - Eastern Basin
SICILY
|
Speed: 10.8 kn Course: 48.4° |
|
| 2026-05-18 23:27 | Destination Changed | SICILY COM-MAL |
36.07209 / 14.44591
SICILY
|
Speed: 10.4 kn Course: 46.4° |
| 2026-05-18 22:37 | Status Changed | Under way using engine At anchor |
36.00683 / 14.32333
COM-MAL
|
Speed: 2 kn Course: 246° |
| 2026-05-18 22:37 | START Moving | --- |
36.00683 / 14.32333
COM-MAL
|
Speed: 4.9 kn Course: 245° |
| 2026-05-18 08:48 | Status Changed | At anchor Under way using engine |
36.00843 / 14.32474
COM-MAL
|
Speed: 1 kn Course: 126° |
| 2026-05-18 08:47 | STOP Moving | --- |
36.00817 / 14.32517
COM-MAL
|
Speed: 0.1 kn Course: 126° |
| 2026-05-18 07:19 | Destination Changed | COM-MAL VALLETTA |
35.91667 / 14.53050
COM-MAL
|
Speed: 10.3 kn Course: 320.4° |