ALWAYS
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 14 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2087.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.2 Knots |
| MAX Speed | 12 Knots |
| AVG Wind | 15.5 knots |
| MAX Wind | 23.9 knots |
| MIN Temp | 16.8°C / 62.24°F |
| MAX Temp | 23.7°C / 74.66°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 2.4 Knots |
| Course | 29° |
| Area | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 m ago |
Info
info
Information
The current position of ALWAYS is in South Pacific Ocean with coordinates -24.82013° / -148.25169° as reported on 2026-05-21 08:11 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 2.4 Knots
The vessel ALWAYS (MMSI: 368231130) is a Sailing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ALWAYS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 23.6°C / 74.48°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 44° NE |
| Pressure | 1011.9 hPa |
| Humidity | 84 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-06 23:47 | 2026-05-07 02:04 | 2 h | |
| 2026-04-29 00:31 | 2026-05-06 22:14 | 7 d | |
| 2026-04-19 01:56 | 2026-04-28 21:07 | 9 d | |
| 2026-04-17 21:52 | 2026-04-19 01:02 | 1 d | |
| 2026-04-09 07:16 | 2026-04-17 20:17 | 8 d | |
| 2026-03-30 01:45 | 2026-04-08 17:00 | 9 d | |
| 2026-03-14 19:25 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 10:14 | 2026-05-07 11:47 | 8.10 nm | |||
| 2026-04-29 09:07 | 2026-04-29 12:31 | 10.25 nm | |||
| 2026-04-19 13:02 | 2026-04-19 13:56 | 3.15 nm | |||
| 2026-04-18 08:17 | 2026-04-18 09:52 | 8.36 nm | |||
| 2026-04-09 05:00 | 2026-04-09 19:16 | 78.75 nm | |||
| 2026-03-15 08:25 | 2026-03-30 14:45 | 127.48 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 15:52 | Change Sea Area | French Polynesian part of the South Pacific Ocean High seas of the South Pacific Ocean |
-26.38047 / -151.12312
South Pacific Ocean
|
Speed: 6.1 kn Course: 59.9° |