ALESSANDRA III
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2.43 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.8 Knots |
| MAX Speed | 8 Knots |
| AVG Wind | 8.3 knots |
| MAX Wind | 8.6 knots |
| MIN Temp | 23.1°C / 73.58°F |
| MAX Temp | 23.5°C / 74.3°F |
| Draught | 2.8 m |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 2° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of ALESSANDRA III is in North Atlantic Ocean with coordinates 26.70465° / -80.04573° as reported on 2026-04-18 17:35 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel ALESSANDRA III (IMO: 9802047, MMSI: 339202000) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [JM] Jamaica.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ALESSANDRA III is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ALESSANDRA III as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 26.4°C / 79.52°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 88° E |
| Pressure | 1016.5 hPa |
| Humidity | 65.8 % |
| Cloud Coverage | 35 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 11:43 | 2026-04-16 12:02 | 18 m | |
| 2026-04-12 15:00 | 2026-04-15 17:21 | 3 d | |
| 2026-04-04 17:57 | 2026-04-08 23:12 | 4 d | |
| 2026-03-21 14:20 | 2026-03-28 18:12 | 7 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 6 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 15:23 | Draught Changed | 2.8 2.9 |
26.70466 / -80.04570
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |
| 2026-04-18 15:17 | Draught Changed | 2.9 2.8 |
26.70468 / -80.04573
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |
| 2026-04-18 11:29 | Draught Changed | 2.8 2.9 |
26.70466 / -80.04571
PALM BEACH
|
Speed: Course: 0° |
| 2026-04-18 11:23 | Draught Changed | 2.9 2.8 |
26.70466 / -80.04573
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |
| 2026-04-18 11:05 | Draught Changed | 2.8 2.9 |
26.70468 / -80.04569
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |
| 2026-04-18 10:59 | Draught Changed | 2.9 2.8 |
26.70466 / -80.04570
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |
| 2026-04-17 20:59 | Draught Changed | 2.8 2.9 |
26.70468 / -80.04573
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |
| 2026-04-17 20:53 | Draught Changed | 2.9 2.8 |
26.70469 / -80.04571
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |
| 2026-04-17 20:23 | Draught Changed | 2.8 2.9 |
26.70465 / -80.04572
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |
| 2026-04-17 20:17 | Draught Changed | 2.9 2.8 |
26.70467 / -80.04573
PALM BEACH
|
Speed: Course: 2° |