ALELOTTE
Cargo
Current Trip
ALELOTTE is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 18 h, 19 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 41.31 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.3 Knots |
| MAX Speed | 7.6 Knots |
| AVG Wind | 11.6 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 10.9°C / 51.62°F |
| MAX Temp | 13.8°C / 56.84°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
info
Information
The current position of ALELOTTE is in North Sea with coordinates 50.91118° / 3.40739° as reported on 2026-05-18 03:58 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel ALELOTTE (MMSI: 244030275) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ALELOTTE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 12.2°C / 53.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 216° SW |
| Pressure | 1016.1 hPa |
| Humidity | 93.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-19 08:55 | 2026-05-19 10:46 | 1 h | |
| 2026-05-15 00:40 | 2026-05-15 01:16 | 36 m | |
| 2026-05-14 21:55 | 2026-05-14 23:29 | 1 h | |
| 2026-05-13 18:48 | 2026-05-13 20:30 | 1 h | |
| 2026-05-12 17:38 | 2026-05-13 14:15 | 20 h | |
| 2026-05-12 14:22 | 2026-05-12 14:58 | 36 m | |
| 2026-05-12 11:29 | 2026-05-12 13:07 | 1 h | |
| 2026-05-11 04:51 | 2026-05-11 22:54 | 18 h | |
| 2026-05-07 15:18 | 2026-05-07 21:09 | 5 h | |
| 2026-05-07 11:47 | 2026-05-07 13:48 | 2 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 03:16 | 2026-05-19 10:55 | 84.71 nm | |||
| 2026-05-15 01:29 | 2026-05-15 02:40 | 9.09 nm | |||
| 2026-05-13 22:30 | 2026-05-14 23:55 | 30.89 nm | |||
| 2026-05-13 16:15 | 2026-05-13 20:48 | 32.90 nm | |||
| 2026-05-12 16:58 | 2026-05-12 19:38 | 22.25 nm | |||
| 2026-05-12 15:07 | 2026-05-12 16:22 | 9.32 nm | |||
| 2026-05-12 00:54 | 2026-05-12 13:29 | 30.73 nm | |||
| 2026-05-07 23:09 | 2026-05-11 06:51 | 47.06 nm | |||
| 2026-05-07 15:48 | 2026-05-07 17:18 | 9.14 nm | |||
| 2026-05-07 12:58 | 2026-05-07 13:47 | 7.81 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-20 04:51 | STOP Moving | --- |
50.91330 / 3.41287
ANTWERPEN LEOPOLDDOK
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-05-19 13:19 | STOP Moving | --- |
50.54502 / 2.91287
ANTWERPEN LEOPOLDDOK
|
Speed: 0.2 kn Course: -1° |
| 2026-05-19 10:46 | PORT DEPARTURE |
|
50.42403 / 3.03528
ANTWERPEN LEOPOLDDOK
|
Speed: 6.1 kn Course: -1° |
| 2026-05-19 10:46 | START Moving |
50.41082 / 3.06945
[FR] AUBY
|
Speed: 6.1 kn Course: -1° |
|
| 2026-05-19 08:55 | PORT ARRIVAL |
|
50.40669 / 3.07541
[FR] AUBY
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-18 05:28 | STOP Moving | --- |
50.85798 / 3.30957
ANTWERPEN LEOPOLDDOK
|
Speed: 0.3 kn Course: -1° |
| 2026-05-18 04:11 | START Moving | --- |
50.90901 / 3.40352
ANTWERPEN LEOPOLDDOK
|
Speed: 3.6 kn Course: -1° |
| 2026-05-18 04:07 | Status Changed | Default Under way using engine |
50.91088 / 3.40692
ANTWERPEN LEOPOLDDOK
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-05-18 03:58 | OUT of Coverage |
50.91118 / 3.40739
North Sea
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-05-18 02:54 | Status Changed | Under way using engine Default |
50.91119 / 3.40740
ANTWERPEN LEOPOLDDOK
|
Speed: Course: -1° |