ALDO PADRE
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 10 h, 56 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 18.14 nm |
| AVG Speed | 4.9 Knots |
| MAX Speed | 7.7 Knots |
| Draught | 1.7 m |
| AVG Wind | 8.3 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 16.3°C / 61.34°F |
| MAX Temp | 19.9°C / 67.82°F |
| Position Received | 6 h, 34 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Ionian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 h, 34 m ago |
Info
Information
The current position of ALDO PADRE is in Ionian Sea with coordinates 39.08990° / 17.12247° as reported on 2026-04-21 14:11 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of CROTONE.
The vessel ALDO PADRE (MMSI: 247060770) is a Fishing It's sailing under the flag of [IT] Italy.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ALDO PADRE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ALDO PADRE as reported by AIS is 1.7 meters
Weather
| Temperature | 19.9°C / 67.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 195° SSW |
| Pressure | 1009 hPa |
| Humidity | 67.1 % |
| Cloud Coverage | 3 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 13 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 14:11 | OUT of Coverage |
39.08990 / 17.12247
Ionian Sea
[IT] CROTONE
|
Speed: Course: 70.7° |
|
| 2026-04-21 14:11 | STOP Moving |
39.08990 / 17.12247
[IT] CROTONE
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-21 14:03 | PORT ARRIVAL |
|
39.09548 / 17.12498
[IT] CROTONE
|
Speed: 7.2 kn Course: 246.5° |
| 2026-04-21 13:51 | IN Coverage |
39.08277 / 17.14875
Ionian Sea
|
Speed: 7.5 kn Course: 311.5° |
|
| 2026-04-21 11:32 | OUT of Coverage |
38.91475 / 17.21630
Ionian Sea
|
Speed: 2.2 kn Course: 53.1° |
|
| 2026-04-21 11:26 | IN Coverage |
38.91208 / 17.21223
Ionian Sea
|
Speed: 2.3 kn Course: 51.8° |
|
| 2026-04-21 05:10 | OUT of Coverage |
38.96943 / 17.24420
Ionian Sea
|
Speed: 2.3 kn Course: 200.5° |
|
| 2026-04-21 04:26 | IN Coverage |
39.00390 / 17.24372
Ionian Sea
|
Speed: 5.4 kn Course: 167.9° |
|
| 2026-04-21 03:07 | PORT DEPARTURE |
|
39.00390 / 17.24372
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-20 14:39 | OUT of Coverage |
39.08422 / 17.13118
Ionian Sea
[IT] CROTONE
|
Speed: Course: 279.4° |