AL KHARAITIYAT
Lng Tanker
Current Trip
| Trip Time | 10 days |
|---|---|
| Trip Distance | 1400.42 nm |
| AVG Speed | 12.1 Knots |
| MAX Speed | 12.1 Knots |
| Draught | 12.4 m |
| AVG Wind | 9.6 knots |
| MAX Wind | 17.3 knots |
| MIN Temp | 26.2°C / 79.16°F |
| MAX Temp | 30.2°C / 86.36°F |
| Position Received | 11 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 2.5 Knots |
| Course | 345° |
| Area | Persian Gulf |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 11 d ago |
Info
Information
The current position of AL KHARAITIYAT is in Persian Gulf with coordinates 25.76363° / 55.26002° as reported on 2026-05-07 23:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 2.5 Knots and is currently inside the port of PORT QASIM.
The vessel AL KHARAITIYAT (IMO: 9397327, MMSI: 538003352) is a Lng Tanker that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AL KHARAITIYAT is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AL KHARAITIYAT as reported by AIS is 12.4 meters
Weather
| Temperature | 27.7°C / 81.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 263° W |
| Pressure | 1003.3 hPa |
| Humidity | 79.5 % |
| Cloud Coverage | 9 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-13 02:55 | |||
| 2026-05-01 12:27 | 2026-05-02 16:29 | 1 d | |
| 2026-04-24 03:52 | 2026-04-25 06:27 | 1 d | |
| 2026-04-16 21:28 | 2026-04-17 23:48 | 1 d | |
| 2026-03-12 11:59 | |||
| 2026-03-02 06:37 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 10 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-02 19:29 | 2026-05-13 07:55 | 1400.42 nm | |||
| 2026-04-25 09:27 | 2026-05-01 15:27 | 600.92 nm | |||
| 2026-04-18 02:48 | 2026-04-24 06:52 | 634.27 nm | |||
| 2026-03-02 09:37 | 2026-03-12 14:59 | 890.87 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 03:11 | STOP Moving |
24.77092 / 67.31217
[PK] PORT QASIM
|
Speed: Course: 307° |
|
| 2026-05-13 02:55 | PORT ARRIVAL |
|
24.77118 / 67.30952
[PK] PORT QASIM
|
Speed: 3.2 kn Course: 115° |
| 2026-05-12 23:30 | START Moving | --- |
24.45716 / 66.95275
PK BQM
|
Speed: 3.7 kn Course: 11° |
| 2026-05-12 15:31 | STOP Moving | --- |
24.45324 / 66.95763
PK BQM
|
Speed: 0.1 kn Course: 289° |
| 2026-05-12 13:27 | START Moving | --- |
24.41268 / 66.64951
PK BQM
|
Speed: 5.4 kn Course: 170° |
| 2026-05-11 09:59 | STOP Moving | --- |
24.41822 / 66.65274
PK BQM
|
Speed: 0.2 kn Course: 255° |