AKULA
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 20 h, 45 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 78.91 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.4 Knots |
| MAX Speed | 12.2 Knots |
| AVG Wind | 14 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 23.8°C / 74.84°F |
| MAX Temp | 24.6°C / 76.28°F |
| Draught | 2.7 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 83° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of AKULA is in North Atlantic Ocean with coordinates 24.57856° / -76.83302° as reported on 2026-04-17 09:21 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel AKULA (IMO: 9973470, MMSI: 319281700) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [KY] Cayman Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AKULA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AKULA as reported by AIS is 2.7 meters
Weather
| Temperature | 24.5°C / 76.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 82° E |
| Pressure | 1014.6 hPa |
| Humidity | 84 % |
| Cloud Coverage | 39 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-08 15:56 | 2026-04-16 12:37 | 7 d | |
| 2026-04-04 12:30 | 2026-04-05 12:35 | 1 d | |
| 2026-03-21 18:22 | 2026-03-28 15:04 | 6 d | |
| 2026-03-21 12:26 | |||
| 2026-03-06 13:21 | 2026-03-09 11:19 | 2 d | |
| 2026-02-25 14:09 | 2026-02-27 19:08 | 2 d | |
| 2026-02-21 13:41 | 2026-02-24 20:07 | 3 d | |
| 2026-02-08 15:43 | 2026-02-14 14:37 | 5 d | |
| 2026-02-05 18:20 | 2026-02-07 13:49 | 1 d | |
| 2026-02-02 21:15 | 2026-02-03 20:05 | 22 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 6 | ||
| 5 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 3 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-05 08:35 | 2026-04-08 11:56 | 871.41 nm | |||
| 2026-03-28 11:04 | 2026-04-04 08:30 | 113.76 nm | |||
| 2026-03-21 08:26 | 2026-03-21 14:22 | 54.29 nm | |||
| 2026-02-27 15:08 | 2026-03-06 09:21 | 210.25 nm | |||
| 2026-02-24 16:07 | 2026-02-25 10:09 | 21.56 nm | |||
| 2026-02-14 10:37 | 2026-02-21 09:41 | 98.96 nm | |||
| 2026-02-07 09:49 | 2026-02-08 11:43 | 23.78 nm | |||
| 2026-02-03 16:05 | 2026-02-05 14:20 | 46.26 nm | |||
| 2026-01-31 09:20 | 2026-02-02 17:15 | 69.01 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 07:43 | Destination Changed | NORMALD NORMANS CAY, BAHAMAS |
24.57832 / -76.83297
NORMALD
|
Speed: 0.2 kn Course: 95° |
| 2026-04-16 21:31 | Status Changed | Moored Towing Astern |
24.57845 / -76.83282
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.6 kn Course: 116° |
| 2026-04-16 21:30 | Status Changed | Towing Astern Under way using engine |
24.57853 / -76.83283
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.7 kn Course: 118° |
| 2026-04-16 21:30 | Status Changed | Under way using engine Towing Astern |
24.57857 / -76.83284
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.6 kn Course: 119° |
| 2026-04-16 21:29 | Status Changed | Towing Astern Under way using engine |
24.57871 / -76.83289
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.4 kn Course: 112° |
| 2026-04-16 21:29 | Status Changed | Under way using engine Towing Astern |
24.57872 / -76.83287
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.4 kn Course: 108° |
| 2026-04-16 21:25 | Status Changed | Towing Astern Under way using engine |
24.57825 / -76.83270
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.4 kn Course: 63° |
| 2026-04-16 21:25 | Status Changed | Under way using engine Towing Astern |
24.57824 / -76.83268
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.3 kn Course: 69° |
| 2026-04-16 21:23 | Status Changed | Towing Astern Under way using engine |
24.57825 / -76.83260
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.3 kn Course: 95° |
| 2026-04-16 21:23 | Status Changed | Under way using engine Towing Astern |
24.57827 / -76.83261
NORMANS CAY, BAHAMAS
|
Speed: 0.3 kn Course: 98° |