AKSEL JOHAN
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 120.97 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.5 Knots |
| MAX Speed | 12.9 Knots |
| AVG Wind | 4.4 knots |
| MAX Wind | 10 knots |
| MIN Temp | -2.8°C / 26.96°F |
| MAX Temp | 2.9°C / 37.22°F |
| Draught | 4 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | 262° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of AKSEL JOHAN is in Norwegian Sea with coordinates 69.70466° / 19.02309° as reported on 2026-04-15 19:38 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel AKSEL JOHAN (IMO: 9924936, MMSI: 258030700) is a Fishing It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AKSEL JOHAN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AKSEL JOHAN as reported by AIS is 4 meters
Weather
| Temperature | 2.3°C / 36.14°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 233° SW |
| Pressure | 1024.8 hPa |
| Humidity | 94.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-09 06:12 | 2026-04-09 09:52 | 3 h | |
| 2026-04-05 17:19 | 2026-04-08 10:06 | 2 d | |
| 2026-03-30 00:02 | 2026-04-01 07:12 | 2 d | |
| 2026-03-23 17:08 | 2026-03-25 00:30 | 1 d | |
| 2026-03-15 01:23 | 2026-03-15 18:36 | 17 h | |
| 2026-03-04 17:59 | 2026-03-07 09:26 | 2 d | |
| 2026-02-23 07:23 | 2026-02-24 22:07 | 1 d | |
| 2026-02-15 08:14 | 2026-02-17 11:48 | 2 d | |
| 2026-02-05 00:45 | 2026-02-05 18:45 | 17 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-08 12:06 | 2026-04-09 08:12 | 175.15 nm | |||
| 2026-04-01 09:12 | 2026-04-05 19:19 | 134.50 nm | |||
| 2026-03-25 01:30 | 2026-03-30 02:02 | 138.53 nm | |||
| 2026-03-15 19:36 | 2026-03-23 18:08 | 352.20 nm | |||
| 2026-03-07 10:26 | 2026-03-15 02:23 | 156.69 nm | |||
| 2026-02-24 23:07 | 2026-03-04 18:59 | 160.34 nm | |||
| 2026-02-17 12:48 | 2026-02-23 08:23 | 137.19 nm | |||
| 2026-02-05 19:45 | 2026-02-15 09:14 | 336.55 nm | |||
| 2026-01-30 06:11 | 2026-02-05 01:45 | 136.44 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 19:24 | STOP Moving | --- |
69.70498 / 19.02550
FISKEFELT
|
Speed: 0.1 kn Course: 272° |
| 2026-04-13 14:24 | START Moving | --- |
69.15657 / 18.13574
FISKEFELT
|
Speed: 9.2 kn Course: 261.8° |
| 2026-04-12 19:31 | STOP Moving | --- |
69.15685 / 18.14459
FISKEFELT
|
Speed: 0.2 kn Course: 63° |
| 2026-04-12 18:50 | START Moving | --- |
69.15253 / 17.87300
FISKEFELT
|
Speed: 4.5 kn Course: 289° |
| 2026-04-12 18:06 | STOP Moving | --- |
69.15718 / 17.91978
FISKEFELT
|
Speed: 0.2 kn Course: 244° |
| 2026-04-12 17:34 | START Moving | --- |
69.16934 / 18.02469
FISKEFELT
|
Speed: 3.3 kn Course: 71° |
| 2026-04-12 17:18 | STOP Moving | --- |
69.17251 / 18.01762
FISKEFELT
|
Speed: 0.3 kn Course: 177° |
| 2026-04-12 17:00 | START Moving | --- |
69.17279 / 18.00111
FISKEFELT
|
Speed: 3.1 kn Course: 75° |
| 2026-04-12 16:25 | STOP Moving | --- |
69.16871 / 17.98853
FISKEFELT
|
Speed: 0.2 kn Course: 80° |
| 2026-04-12 14:44 | START Moving | --- |
69.16081 / 17.92300
FISKEFELT
|
Speed: 6.1 kn Course: 257.6° |