AKRA 90
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 58 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1307.02 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.6 Knots |
| MAX Speed | 7.5 Knots |
| AVG Wind | 2.9 knots |
| MAX Wind | 9.8 knots |
| MIN Temp | 22.8°C / 73.04°F |
| MAX Temp | 36.1°C / 96.98°F |
| Draught | 1.8 m |
| Position Received | 2024-12-20 04:45 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 4.9 Knots |
| Course | 306° |
| Area | --- |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2024-12-20 04:45 |
Info
Information
The current position of AKRA 90 is in --- with coordinates -0.01014° / 109.32769° as reported on 2024-12-20 04:45 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4.9 Knots
The vessel AKRA 90 (IMO: 9720433, MMSI: 525005264) is a Tanker It's sailing under the flag of [ID] Indonesia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AKRA 90 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AKRA 90 as reported by AIS is 1.8 meters
Weather
| Temperature | 33.1°C / 91.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 1 knots |
| Direction | 203° SSW |
| Pressure | 1009.4 hPa |
| Humidity | 55.2 % |
| Cloud Coverage | 70 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-10 20:47 | START Moving | --- |
.03425 / 109.22753
AKR PONTIANAK
|
Speed: 3.4 kn Course: -1° |
| 2026-05-10 06:49 | STOP Moving | --- |
.04439 / 109.21762
AKR PONTIANAK
|
Speed: 0.2 kn Course: -1° |
| 2026-05-08 07:22 | START Moving | --- |
.03395 / 109.22934
AKR PONTIANAK
|
Speed: 3.2 kn Course: -1° |
| 2026-05-07 21:15 | START Moving | --- |
.03385 / 109.23023
AKR PONTIANAK
|
Speed: 3.1 kn Course: -1° |
| 2026-05-07 15:55 | STOP Moving | --- |
.03434 / 109.22534
AKR PONTIANAK
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-07 15:47 | START Moving | --- |
.03754 / 109.22070
AKR PONTIANAK
|
Speed: 3.4 kn Course: -1° |
| 2026-05-07 11:26 | STOP Moving | --- |
.03425 / 109.22535
AKR PONTIANAK
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-05-07 11:03 | START Moving | --- |
.03613 / 109.22420
AKR PONTIANAK
|
Speed: 4.2 kn Course: -1° |
| 2026-05-06 06:33 | STOP Moving | --- |
.03431 / 109.22553
AKR PONTIANAK
|
Speed: 0.3 kn Course: -1° |
| 2026-05-03 21:11 | START Moving | --- |
.03258 / 109.23353
AKR PONTIANAK
|
Speed: 3.1 kn Course: -1° |