AKIJ MOON
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 739.54 nm |
| Remaining Distance | 328.59 nm |
| AVG Speed | 11.2 Knots |
| MAX Speed | 12.2 Knots |
| AVG Wind | 15.6 knots |
| MAX Wind | 22 knots |
| MIN Temp | 27.8°C / 82.04°F |
| MAX Temp | 30°C / 86°F |
| Draught | 12.9 m |
| Position Received | 26 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.6 Knots |
| Course | 315° |
| Area | Laccadive Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 26 d ago |
Info
Information
The current position of AKIJ MOON is in Laccadive Sea with coordinates 8.18423° / 76.66273° as reported on 2026-04-20 04:09 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.6 Knots and is heading at the port of KOCHI.
The vessel AKIJ MOON (IMO: 9300506, MMSI: 405000262) is a Bulk Carrier that was built in 2005 ( 21 years old ). It's sailing under the flag of [BD] Bangladesh.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AKIJ MOON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AKIJ MOON as reported by AIS is 12.9 meters
Weather
| Temperature | 29.8°C / 85.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 316° NW |
| Pressure | 1006.7 hPa |
| Humidity | 77.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 14:39 | PORT DEPARTURE |
|
24.79738 / 66.98122
IN COK
|
Speed: 7.3 kn Course: 152° |
| 2026-05-13 14:23 | START Moving |
24.82500 / 66.97297
[PK] KARACHI
|
Speed: 4.5 kn Course: 213° |
|
| 2026-05-10 05:19 | STOP Moving |
24.82940 / 66.97673
[PK] KARACHI
|
Speed: 0.1 kn Course: 213° |
|
| 2026-05-10 05:19 | PORT ARRIVAL |
|
24.82940 / 66.97673
[PK] KARACHI
|
Speed: 1.1 kn Course: 215° |
| 2026-05-10 03:23 | START Moving | --- |
24.67465 / 66.84296
IN COK
|
Speed: 6.9 kn Course: 62° |
| 2026-05-10 01:23 | STOP Moving | --- |
24.67297 / 66.83592
IN COK
|
Speed: 0.3 kn Course: 288° |
| 2026-05-08 06:55 | START Moving | --- |
20.96397 / 72.61052
IN COK
|
Speed: 6.4 kn Course: 190° |