AKGUN-1
Fishing
Current Trip
AKGUN-1 is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 126.58 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.3 Knots |
| MAX Speed | 9.8 Knots |
| AVG Wind | 6.7 knots |
| MAX Wind | 12.3 knots |
| MIN Temp | 13.4°C / 56.12°F |
| MAX Temp | 30°C / 86°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 5.9 Knots |
| Course | 68.2° |
| Area | Sea of Marmara |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
info
Information
The current position of AKGUN-1 is in Sea of Marmara with coordinates 40.20034° / 26.40594° as reported on 2026-04-14 23:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.9 Knots
The vessel AKGUN-1 (MMSI: 271062077) is a Fishing It's sailing under the flag of [TR] Turkey.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AKGUN-1 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 11.1°C / 51.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 81° E |
| Pressure | 1021.9 hPa |
| Humidity | 77.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 23:31 | OUT of Coverage |
40.20034 / 26.40594
Sea of Marmara
|
Speed: 5.9 kn Course: 68.2° |
|
| 2026-04-14 22:07 | Detected in Sea | Turkish part of the Sea of Marmara |
40.09407 / 26.35307
Sea of Marmara
|
Speed: 3.7 kn Course: 59.1° |
| 2026-04-14 22:07 | IN Coverage |
40.09407 / 26.35307
Sea of Marmara
|
Speed: 3.7 kn Course: 59.1° |
|
| 2026-04-14 15:26 | OUT of Coverage |
39.49084 / 26.05579
Aegean Sea
|
Speed: 6.3 kn Course: 359° |
|
| 2026-04-14 15:17 | START Moving | --- |
39.47631 / 26.06049
|
Speed: 6.9 kn Course: 317.3° |
| 2026-04-14 14:20 | STOP Moving | --- |
39.47751 / 26.06499
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-14 13:57 | Detected in Sea | Turkish part of the Aegean Sea |
39.47024 / 26.02559
Aegean Sea
|
Speed: 3.8 kn Course: 90.7° |
| 2026-04-14 13:03 | START Moving | --- |
39.47174 / 25.90777
|
Speed: 6.1 kn Course: 88.4° |
| 2026-04-14 12:44 | STOP Moving | --- |
39.47299 / 25.87585
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
| 2026-04-14 12:22 | IN Coverage |
39.47305 / 25.88128
Aegean Sea
|
Speed: 2.5 kn Course: 93.7° |