AGIOS FANOURIOS
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 22 days |
|---|---|
| Remaining Time | 15 h, 38 mins |
| Distance Travelled | 5659.03 nm |
| Remaining Distance | 155.92 nm |
| AVG Speed | 10.4 Knots |
| MAX Speed | 14.5 Knots |
| AVG Wind | 11.3 knots |
| MAX Wind | 29.7 knots |
| MIN Temp | 13.8°C / 56.84°F |
| MAX Temp | 26.6°C / 79.88°F |
| Draught | 8 m |
| Position Received | 37 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 9.9 Knots |
| Course | 78.7° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 37 m ago |
Info
Information
The current position of AGIOS FANOURIOS is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 35.93449° / 33.07585° as reported on 2026-05-14 06:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 9.9 Knots and is heading at the port of ISKENDERUN. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-14 23:05 LT
The vessel AGIOS FANOURIOS (IMO: 9465368, MMSI: 636018062) is a Bulk Carrier that was built in 2009 ( 17 years old ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AGIOS FANOURIOS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AGIOS FANOURIOS as reported by AIS is 8 meters
Weather
| Temperature | 19.7°C / 67.46°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 85° E |
| Pressure | 1007.6 hPa |
| Humidity | 88.5 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 19:54 | 2026-04-21 16:38 | 4 d | |
| 2026-04-11 13:49 | 2026-04-16 11:10 | 4 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 07:10 | 2026-04-16 15:54 | 72.93 nm | |||
| 2026-02-20 05:00 | 2026-04-11 09:49 | 5096.45 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 06:55 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.93773 / 33.09436
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.9 kn Course: 78.7° |
| 2026-05-14 06:49 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.93449 / 33.07585
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.9 kn Course: 79° |
| 2026-05-14 06:43 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.93125 / 33.05604
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.8 kn Course: 78.9° |
| 2026-05-14 06:30 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.92372 / 33.01143
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.7 kn Course: 78° |
| 2026-05-14 06:23 | IN Coverage |
35.92372 / 33.01143
Mediterranean Sea - Eastern Basin
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.8 kn Course: 78.1° |
|
| 2026-05-14 05:31 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.89117 / 32.82235
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.6 kn Course: 78.2° |
| 2026-05-14 05:25 | OUT of Coverage |
35.88778 / 32.80158
Mediterranean Sea - Eastern Basin
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.6 kn Course: 78.2° |
|
| 2026-05-14 05:16 | IN Coverage |
35.88473 / 32.77158
Mediterranean Sea - Eastern Basin
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.7 kn Course: 87.9° |
|
| 2026-05-14 05:14 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.88458 / 32.76558
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.7 kn Course: 88° |
| 2026-05-14 03:29 | OUT of Coverage |
35.87031 / 32.41921
Mediterranean Sea - Eastern Basin
ESALG>TRISK
|
Speed: 9.6 kn Course: 95° |