AFRICAN WOODSTAR
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 8 days |
|---|---|
| Trip Distance | 264.17 nm |
| AVG Speed | 5.9 Knots |
| MAX Speed | 5.9 Knots |
| Draught | 8.2 m |
| AVG Wind | 14 knots |
| MAX Wind | 26.9 knots |
| MIN Temp | 20.6°C / 69.08°F |
| MAX Temp | 31.8°C / 89.24°F |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 154° |
| Area | Indian Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of AFRICAN WOODSTAR is in Indian Ocean with coordinates -28.92073° / 32.08521° as reported on 2026-04-11 12:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of RICHARDS BAY.
The vessel AFRICAN WOODSTAR (IMO: 9786047, MMSI: 311001197) is a Cargo It's sailing under the flag of [BS] Bahamas.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AFRICAN WOODSTAR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AFRICAN WOODSTAR as reported by AIS is 8.2 meters
Weather
| Temperature | 33.2°C / 91.76°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 137° SE |
| Pressure | 1009.4 hPa |
| Humidity | 34.5 % |
| Cloud Coverage | 45 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-12 19:15 | |||
| 2026-03-25 22:48 | 2026-04-04 11:09 | 9 d | |
| 2026-03-09 16:24 | 2026-03-20 00:52 | 10 d | |
| 2026-02-19 18:32 | 2026-02-26 00:53 | 6 d | |
| 2026-02-09 05:20 | 2026-02-13 04:44 | 3 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 13:09 | 2026-04-12 21:15 | 264.17 nm | |||
| 2026-03-20 03:52 | 2026-03-26 00:48 | 1666.23 nm | |||
| 2026-02-26 02:53 | 2026-03-09 19:24 | 2087.06 nm | |||
| 2026-02-13 07:44 | 2026-02-19 20:32 | 1795.91 nm | |||
| 2025-12-15 19:54 | 2026-02-09 08:20 | 3929.21 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-12 20:03 | STOP Moving |
-28.79424 / 32.03495
[ZA] RICHARDS BAY
|
Speed: 0.1 kn Course: 302° |
|
| 2026-04-12 19:15 | PORT ARRIVAL |
|
-28.80936 / 32.09108
[ZA] RICHARDS BAY
|
Speed: 10.5 kn Course: 301° |
| 2026-04-12 16:59 | START Moving | --- |
-28.91772 / 32.08869
ZA RCB
|
Speed: 3.2 kn Course: 30° |
| 2026-04-11 12:43 | Status Changed | Default At anchor |
-28.92077 / 32.08510
ZA RCB
|
Speed: Course: 154° |
| 2026-04-11 12:37 | OUT of Coverage |
-28.92073 / 32.08521
Indian Ocean
|
Speed: Course: 68.5° |
|
| 2026-04-11 10:34 | Status Changed | At anchor Default |
-28.92059 / 32.08567
ZA RCB
|
Speed: Course: 173° |
| 2026-04-11 10:19 | Status Changed | Default At anchor |
-28.92060 / 32.08579
ZA RCB
|
Speed: 0.1 kn Course: 179° |
| 2026-04-11 10:10 | Destination Changed | ZA RCB KE MBA |
-28.92056 / 32.08583
ZA RCB
|
Speed: Course: 180° |
| 2026-04-11 09:49 | Status Changed | At anchor Default |
-28.92058 / 32.08583
KE MBA
|
Speed: Course: 181° |
| 2026-04-11 09:25 | Status Changed | Default At anchor |
-28.92052 / 32.08590
KE MBA
|
Speed: Course: 185° |