ADMIRAL MARS
Container Ship
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 732.81 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.1 Knots |
| MAX Speed | 12.9 Knots |
| AVG Wind | 13.3 knots |
| MAX Wind | 26.9 knots |
| MIN Temp | 6.6°C / 43.88°F |
| MAX Temp | 18.1°C / 64.58°F |
| Draught | 8.6 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 10.7 Knots |
| Course | 84.6° |
| Area | Sea of Marmara |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of ADMIRAL MARS is in Sea of Marmara with coordinates 40.73230° / 29.00211° as reported on 2026-04-17 06:52 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.7 Knots
The vessel ADMIRAL MARS (IMO: 9360984, MMSI: 636020280) is a Container Ship that was built in 2007 ( 19 years old ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ADMIRAL MARS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ADMIRAL MARS as reported by AIS is 8.6 meters
Weather
| Temperature | 9.9°C / 49.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 55° NE |
| Pressure | 1014.7 hPa |
| Humidity | 82.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-13 11:06 | 2026-04-14 08:01 | 20 h | |
| 2026-04-10 00:52 | 2026-04-10 06:42 | 5 h | |
| 2026-04-09 12:23 | 2026-04-09 20:26 | 8 h | |
| 2026-04-06 05:01 | 2026-04-06 05:20 | 18 m | |
| 2026-04-06 03:46 | |||
| 2026-04-05 16:50 | 2026-04-06 01:05 | 8 h | |
| 2026-04-05 15:56 | |||
| 2026-04-05 11:05 | 2026-04-05 12:40 | 1 h | |
| 2026-04-05 09:33 | 2026-04-05 10:17 | 43 m | |
| 2026-04-05 04:22 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 222 | ||
| 21 | ||
| 18 | ||
| 18 | ||
| 13 | ||
| 7 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 09:42 | 2026-04-13 13:06 | 826.40 nm | |||
| 2026-04-09 23:26 | 2026-04-10 03:52 | 45.40 nm | |||
| 2026-04-06 08:20 | 2026-04-09 15:23 | 684.11 nm | |||
| 2026-04-06 04:05 | 2026-04-06 08:01 | 72.26 nm | |||
| 2026-04-05 18:56 | 2026-04-06 06:46 | 131.05 nm | |||
| 2026-04-05 15:40 | 2026-04-05 19:50 | 72.90 nm | |||
| 2026-04-05 13:17 | 2026-04-05 14:05 | 15.02 nm | |||
| 2026-04-05 06:11 | 2026-04-05 12:33 | 61.02 nm | |||
| 2026-04-05 02:36 | 2026-04-05 07:22 | 33.73 nm | |||
| 2026-04-04 21:03 | 2026-04-05 03:15 | 117.36 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-17 04:22 | Status Changed | Under way using engine Default |
40.71206 / 28.43593
TRBEL
|
Speed: 11 kn Course: 90° |
| 2026-04-17 04:04 | Status Changed | Default Under way using engine |
40.71169 / 28.37204
TRBEL
|
Speed: 11.3 kn Course: 92.5° |
| 2026-04-17 03:57 | Status Changed | Under way using engine Default |
40.71242 / 28.34336
TRBEL
|
Speed: 11.3 kn Course: 90° |
| 2026-04-17 03:55 | Status Changed | Default Under way using engine |
40.71251 / 28.33580
TRBEL
|
Speed: 11.4 kn Course: 90.1° |
| 2026-04-17 02:09 | Status Changed | Under way using engine Default |
40.70829 / 27.90474
TRBEL
|
Speed: 11.5 kn Course: 89° |
| 2026-04-17 02:08 | Status Changed | Default Under way using engine |
40.70821 / 27.90055
TRBEL
|
Speed: 11.4 kn Course: 90.1° |
| 2026-04-17 01:24 | Status Changed | Under way using engine Default |
40.71132 / 27.71838
TRBEL
|
Speed: 11.2 kn Course: 92° |
| 2026-04-17 01:16 | Status Changed | Default Under way using engine |
40.71239 / 27.68505
TRBEL
|
Speed: 11.2 kn Course: 91.6° |
| 2026-04-17 01:07 | Status Changed | Under way using engine Default |
40.71319 / 27.64915
TRBEL
|
Speed: 11 kn Course: 76° |
| 2026-04-17 00:52 | IN Coverage |
40.71319 / 27.64915
Sea of Marmara
TRBEL
|
Speed: 11 kn Course: 90.9° |