920254
Search and Rescue Aircraft
Current Trip
| Time Travelled | 5 h, 29 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 155.14 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 138.2 Knots |
| MAX Speed | 138.2 Knots |
| AVG Wind | 14.1 knots |
| MAX Wind | 18.3 knots |
| MIN Temp | 8°C / 46.4°F |
| MAX Temp | 9.4°C / 48.92°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 3 h, 44 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 151 Knots |
| Course | 8.6° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 h, 44 m ago |
Info
Information
The current position of 920254 is in North Sea with coordinates 59.20190° / -1.52613° as reported on 2026-05-18 20:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 151 Knots
The vessel 920254 (MMSI: 111232529) is a Search and Rescue Aircraft It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of 920254 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 8.9°C / 48.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 18 knots |
| Direction | 131° SE |
| Pressure | 1010 hPa |
| Humidity | 88.9 % |
| Cloud Coverage | 4 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-18 18:43 | 2026-05-18 18:43 | 0 m | |
| 2026-04-30 15:20 | 2026-04-30 17:33 | 2 h | |
| 2026-04-30 07:59 | |||
| 2026-04-26 04:51 | 2026-04-26 04:51 | 0 m | |
| 2026-03-21 10:15 | 2026-03-21 10:15 | 0 m | |
| 2026-03-19 14:20 | 2026-03-19 14:20 | 0 m | |
| 2026-03-19 13:14 | 2026-03-19 13:15 | 0 m |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 20:27 | OUT of Coverage |
59.20190 / -1.52613
North Sea
|
Speed: 151 kn Course: 8.6° |
|
| 2026-05-18 18:43 | PORT DEPARTURE |
|
57.69157 / -2.11326
|
Speed: 119 kn Course: 193° |
| 2026-05-18 18:43 | PORT ARRIVAL |
|
57.69642 / -2.11119
[GB] ROSEHEARTY
|
Speed: 120 kn Course: 192.6° |
| 2026-05-18 18:08 | Change Sea Area | United Kingdom part of the North Sea United Kingdom part of the North Atlantic Ocean |
58.86697 / -1.62407
North Sea
|
Speed: 124 kn Course: 190.4° |
| 2026-05-18 18:06 | IN Coverage |
58.86697 / -1.62407
North Sea
|
Speed: 124 kn Course: 190.4° |