LADY SAMOA IV
---
Current Trip
| Time Travelled | 15 h, 13 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 163.87 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.9 Knots |
| MAX Speed | 11.4 Knots |
| AVG Wind | 9.1 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 28.7°C / 83.66°F |
| MAX Temp | 29.2°C / 84.56°F |
| Draught | 2.3 m |
| Position Received | 10 h, 14 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 11.2 Knots |
| Course | 353.3° |
| Area | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 10 h, 14 m ago |
Info
Information
The current position of LADY SAMOA IV is in South Pacific Ocean with coordinates -12.92652° / -171.89186° as reported on 2026-04-19 01:17 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.2 Knots
The vessel LADY SAMOA IV (IMO: 9940007, MMSI: 561006006) is a --- It's sailing under the flag of [WS] Samoa.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LADY SAMOA IV is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LADY SAMOA IV as reported by AIS is 2.3 meters
Weather
| Temperature | 28.9°C / 84.02°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 109° ESE |
| Pressure | 1011.1 hPa |
| Humidity | 73.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-15 11:22 | 2026-04-18 20:18 | 3 d | |
| 2026-04-14 18:01 | 2026-04-15 03:25 | 9 h | |
| 2026-04-10 11:54 | 2026-04-14 09:45 | 3 d | |
| 2026-04-09 17:53 | 2026-04-10 04:37 | 10 h | |
| 2026-04-03 10:56 | 2026-04-09 10:20 | 5 d | |
| 2026-04-02 17:26 | 2026-04-03 03:38 | 10 h | |
| 2026-03-27 12:14 | 2026-04-02 09:22 | 5 d | |
| 2026-03-27 11:35 | 2026-03-27 12:09 | 34 m | |
| 2026-03-26 17:18 | 2026-03-27 04:10 | 10 h | |
| 2026-03-20 10:53 | 2026-03-26 09:29 | 5 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 16:25 | 2026-04-16 00:22 | 77.50 nm | |||
| 2026-04-14 22:45 | 2026-04-14 07:01 | 78.17 nm | |||
| 2026-04-09 17:37 | 2026-04-11 00:54 | 77.08 nm | |||
| 2026-04-09 23:20 | 2026-04-09 06:53 | 77.99 nm | |||
| 2026-04-02 16:38 | 2026-04-03 23:56 | 77.44 nm | |||
| 2026-04-02 22:22 | 2026-04-02 06:26 | 78.36 nm | |||
| 2026-03-28 01:09 | 2026-03-28 01:14 | 0.36 nm | |||
| 2026-03-26 17:10 | 2026-03-28 00:35 | 78.01 nm | |||
| 2026-03-26 22:29 | 2026-03-26 06:18 | 79.02 nm | |||
| 2026-03-19 16:36 | 2026-03-20 23:53 | 78.14 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 01:25 | Status Changed | Default Under way using engine |
-12.90254 / -171.89529
ATAFU
|
Speed: 11.2 kn Course: 353.3° |
| 2026-04-19 01:17 | OUT of Coverage |
-12.92652 / -171.89186
South Pacific Ocean
ATAFU
|
Speed: 11.2 kn Course: 353.3° |
|
| 2026-04-18 20:18 | PORT DEPARTURE |
|
-13.82361 / -171.76442
ATAFU
|
Speed: 5.7 kn Course: 348° |
| 2026-04-18 20:15 | START Moving |
-13.82776 / -171.76252
[WS] APIA
|
Speed: 4 kn Course: 326° |
|
| 2026-04-18 19:52 | Status Changed | Under way using engine Default |
-13.82761 / -171.76053
[WS] APIA
|
Speed: Course: 226° |
| 2026-04-18 19:45 | ETA Changed | 2026/04/20 14:00 2026/04/20 08:00 |
-13.82761 / -171.76053
[WS] APIA
|
Speed: Course: 226° |
| 2026-04-18 19:35 | IN Coverage |
-13.82761 / -171.76053
South Pacific Ocean
[WS] APIA
|
Speed: Course: 344° |
|
| 2026-04-18 18:35 | Destination Changed | ATAFU APIA |
-13.82760 / -171.76054
[WS] APIA
|
Speed: Course: 226° |
| 2026-04-18 18:29 | Status Changed | Default Moored |
-13.82760 / -171.76054
[WS] APIA
|
Speed: Course: 226° |
| 2026-04-18 18:23 | OUT of Coverage |
-13.82760 / -171.76054
South Pacific Ocean
[WS] APIA
|
Speed: Course: 344° |