GUIPINGHONGYUAN5880
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 18 h, 10 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2.75 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.5 Knots |
| MAX Speed | 5.3 Knots |
| AVG Wind | 11.1 knots |
| MAX Wind | 17 knots |
| MIN Temp | 26.5°C / 79.7°F |
| MAX Temp | 27.8°C / 82.04°F |
| Draught | 3.3 m |
| Position Received | 13 h, 26 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 277° |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 13 h, 26 m ago |
Info
Information
The current position of GUIPINGHONGYUAN5880 is in South China Sea with coordinates 22.45663° / 113.86581° as reported on 2026-05-13 08:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel GUIPINGHONGYUAN5880 (MMSI: 413866032) is a Cargo It's sailing under the flag of [CN] China.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GUIPINGHONGYUAN5880 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of GUIPINGHONGYUAN5880 as reported by AIS is 3.3 meters
Weather
| Temperature | 26.1°C / 78.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 160° SSE |
| Pressure | 1004.1 hPa |
| Humidity | 91.9 % |
| Cloud Coverage | 79 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-13 01:52 | 2026-05-13 03:20 | 1 h | |
| 2026-05-12 06:36 | 2026-05-12 10:59 | 4 h | |
| 2026-04-29 06:42 | 2026-04-29 13:22 | 6 h | |
| 2026-04-27 21:37 | 2026-04-28 13:13 | 15 h | |
| 2026-04-11 01:08 | 2026-04-11 09:08 | 8 h | |
| 2026-03-29 20:50 | 2026-03-29 23:49 | 2 h | |
| 2026-03-27 22:24 | 2026-03-28 06:45 | 8 h | |
| 2026-03-15 18:18 | 2026-03-16 09:03 | 14 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 18:59 | 2026-05-13 09:52 | 19.30 nm | |||
| 2026-04-29 21:22 | 2026-05-12 14:36 | 562.29 nm | |||
| 2026-04-28 21:13 | 2026-04-29 14:42 | 19.64 nm | |||
| 2026-04-11 17:08 | 2026-04-28 05:37 | 684.55 nm | |||
| 2026-03-30 07:49 | 2026-04-11 09:08 | 631.32 nm | |||
| 2026-03-28 14:45 | 2026-03-30 04:50 | 82.07 nm | |||
| 2026-03-16 17:03 | 2026-03-28 06:24 | 595.71 nm | |||
| 2026-02-07 05:42 | 2026-03-16 02:18 | 316.70 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 08:09 | Status Changed | Default At anchor |
22.45662 / 113.86578
HP
|
Speed: Course: 277° |
| 2026-05-13 08:04 | OUT of Coverage |
22.45663 / 113.86581
South China Sea
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-05-13 07:58 | Status Changed | At anchor Default |
22.45664 / 113.86583
HP
|
Speed: Course: 277° |
| 2026-05-13 07:57 | Status Changed | Default At anchor |
22.45664 / 113.86583
HP
|
Speed: Course: 277° |
| 2026-05-13 07:46 | Status Changed | At anchor Default |
22.45664 / 113.86585
HP
|
Speed: Course: 259° |
| 2026-05-13 07:36 | IN Coverage |
22.45663 / 113.86589
South China Sea
|
Speed: Course: 259.2° |
|
| 2026-05-13 04:03 | STOP Moving | --- |
22.45649 / 113.86596
HP
|
Speed: 0.3 kn Course: 127° |
| 2026-05-13 03:35 | OUT of Coverage |
22.44454 / 113.88768
South China Sea
|
Speed: 4.9 kn Course: 239.4° |
|
| 2026-05-13 03:20 | START Moving | --- |
22.46258 / 113.89859
HP
|
Speed: 4.5 kn Course: 191° |
| 2026-05-13 03:20 | PORT DEPARTURE |
|
22.46258 / 113.89859
HP
|
Speed: 0.1 kn Course: 222° |