GRYPHON
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 7 days |
|---|---|
| Trip Distance | 56.91 nm |
| AVG Speed | 5.4 Knots |
| MAX Speed | 7 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 11.4 knots |
| MAX Wind | 20 knots |
| MIN Temp | 16.3°C / 61.34°F |
| MAX Temp | 18.2°C / 64.76°F |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | South Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of GRYPHON is in South Pacific Ocean with coordinates -36.62193° / 174.78755° as reported on 2026-04-16 04:03 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots and is currently inside the port of GULF HARBOUR.
The vessel GRYPHON (MMSI: 366137000) is a Sailing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GRYPHON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 17°C / 62.6°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 232° SW |
| Pressure | 1010.9 hPa |
| Humidity | 66.7 % |
| Cloud Coverage | 7 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 03:29 | |||
| 2026-04-05 03:45 | 2026-04-08 18:38 | 3 d | |
| 2026-03-13 03:45 | 2026-03-19 20:47 | 6 d | |
| 2026-02-12 01:11 | 2026-02-17 20:02 | 5 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 06:38 | 2026-04-16 15:29 | 56.91 nm | |||
| 2026-03-20 09:47 | 2026-04-05 15:45 | 66.64 nm | |||
| 2026-02-18 09:02 | 2026-03-13 16:45 | 66.53 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 04:03 | OUT of Coverage |
-36.62193 / 174.78755
South Pacific Ocean
[NZ] GULF HARBOUR
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-16 03:38 | STOP Moving |
-36.62193 / 174.78755
[NZ] GULF HARBOUR
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-16 03:29 | PORT ARRIVAL |
|
-36.62605 / 174.78702
[NZ] GULF HARBOUR
|
Speed: 4.1 kn Course: 42.8° |
| 2026-04-16 02:09 | IN Coverage |
-36.62736 / 174.91087
South Pacific Ocean
|
Speed: 5.5 kn Course: 279.1° |
|
| 2026-04-13 22:55 | OUT of Coverage |
-36.81980 / 175.30730
South Pacific Ocean
|
Speed: 6.4 kn Course: 276.2° |
|
| 2026-04-13 21:47 | IN Coverage |
-36.80586 / 175.42941
South Pacific Ocean
|
Speed: 6.7 kn Course: 245.3° |
|
| 2026-04-08 22:30 | OUT of Coverage |
-36.74912 / 175.23398
South Pacific Ocean
|
Speed: 5.4 kn Course: 104.8° |
|
| 2026-04-08 20:34 | IN Coverage |
-36.74467 / 174.99895
South Pacific Ocean
|
Speed: 6.5 kn Course: 80.9° |
|
| 2026-04-08 18:38 | PORT DEPARTURE |
|
-36.74467 / 174.99895
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-08 00:21 | OUT of Coverage |
-36.62192 / 174.78757
South Pacific Ocean
[NZ] GULF HARBOUR
|
Speed: 0.1 kn Course: 359.9° |