VILMA
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 156.66 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.1 Knop |
| MAX Speed | 7.9 Knop |
| AVG Wind | 3.7 knots |
| MAX Wind | 12.9 knots |
| MIN Temp | 4.2°C / 39.56°F |
| MAX Temp | 21.5°C / 70.7°F |
| Djupgående | 0 m |
| Position mottagen | Nu |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 2.8 Knop |
| Kurs | --- |
| Område | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | Nu |
Info
Information
The current position of VILMA is in Norwegian Sea with coordinates 62.73744° / 7.87982° as reported on 2026-04-15 13:03 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 2.8 Knop and is heading at the port of SOVIK.
The vessel VILMA (MMSI: 257706800) is a Other Type It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of VILMA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.4°C / 45.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 159° SSE |
| Pressure | 1021.2 hPa |
| Humidity | 59.8 % |
| Cloud Coverage | 1 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-15 12:39 | STOPPAR förflyttning | --- |
62.73753 / 7.87774
SOVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-04-15 12:32 | STARTAR förflyttning | --- |
62.73618 / 7.87889
SOVIK
|
Fart: 4.3 kn Kurs: 55.8° |
| 2026-04-14 11:21 | STOPPAR förflyttning | --- |
62.73541 / 7.87528
SOVIK
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-14 11:02 | STARTAR förflyttning | --- |
62.72497 / 7.93749
SOVIK
|
Fart: 3.8 kn Kurs: 296.1° |
| 2026-04-14 08:33 | STOPPAR förflyttning | --- |
62.73803 / 7.92668
SOVIK
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 511° |
| 2026-04-14 08:11 | STARTAR förflyttning | --- |
62.73618 / 7.88006
SOVIK
|
Fart: 4.9 kn Kurs: 78.7° |
| 2026-04-14 07:16 | STOPPAR förflyttning | --- |
62.73532 / 7.87523
SOVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-04-14 07:14 | STARTAR förflyttning | --- |
62.73547 / 7.87570
SOVIK
|
Fart: 4.8 kn Kurs: 238.4° |
| 2026-04-14 06:51 | STOPPAR förflyttning | --- |
62.73752 / 7.87781
SOVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-04-14 06:47 | STARTAR förflyttning | --- |
62.73802 / 7.88203
SOVIK
|
Fart: 4.4 kn Kurs: 347.2° |