SANTA BARBARA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 11 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1597.19 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.2 Knop |
| MAX Speed | 12.7 Knop |
| AVG Wind | 11.7 knots |
| MAX Wind | 29 knots |
| MIN Temp | 23.4°C / 74.12°F |
| MAX Temp | 29.3°C / 84.74°F |
| Djupgående | 10.6 m |
| Position mottagen | 18 d sen |
Current Position
| Longitud | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 10.5 Knop |
| Kurs | 313.6° |
| Område | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position mottagen | 18 d sen |
Info
Information
The current position of SANTA BARBARA is in South China Sea with coordinates -2.61394° / 109.16583° as reported on 2026-03-27 15:55 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.5 Knop
The vessel SANTA BARBARA (IMO: 9675951, MMSI: 538006124) is a Cargo It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SANTA BARBARA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SANTA BARBARA as reported by AIS is 10.6 meters
Weather
| Temperature | 28.5°C / 83.3°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 117° ESE |
| Pressure | 1009.4 hPa |
| Humidity | 76 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Events
| Tid | Event | Detaljer | Position / Dest | Information |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 15:16 | STARTAR förflyttning | --- |
21.52765 / 108.35616
SL FNA
|
Fart: 5.3 kn Kurs: 198° |
| 2026-04-07 16:52 | STOPPAR förflyttning | --- |
21.53391 / 108.36178
SL FNA
|
Fart: Kurs: 122° |
| 2026-04-07 15:16 | STARTAR förflyttning | --- |
21.44147 / 108.38470
SL FNA
|
Fart: 3.2 kn Kurs: 290° |
| 2026-04-07 14:32 | STOPPAR förflyttning | --- |
21.43568 / 108.39284
SL FNA
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 356° |
| 2026-04-07 11:48 | STARTAR förflyttning | --- |
21.17837 / 108.38107
SL FNA
|
Fart: 3.2 kn Kurs: 64° |