STI PONTIAC
Tanker D
Current Trip
| Time Travelled | 21 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 2970.07 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.9 Узлы |
| MAX Speed | 15.6 Узлы |
| AVG Wind | 12 knots |
| MAX Wind | 28.4 knots |
| MIN Temp | 20.8°C / 69.44°F |
| MAX Temp | 33.2°C / 91.76°F |
| Осадка | 11 м |
| Позиция Получена | 4 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 11.7 Узлы |
| Курс | 91° |
| Район | Caribbean Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 4 d тому назад |
Info
Information
The current position of STI PONTIAC is in Caribbean Sea with coordinates 11.24304° / -74.56677° as reported on 2026-04-12 07:55 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 11.7 Узлы
The vessel STI PONTIAC (IMO: 9704465, MMSI: 538005608) is a Tanker D It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of STI PONTIAC is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of STI PONTIAC as reported by AIS is 11 meters
Weather
| Temperature | 25.4°C / 77.72°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 97° E |
| Pressure | 1015.6 hPa |
| Humidity | 74.4 % |
| Cloud Coverage | 2 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-24 18:10 | 2026-03-26 16:06 | 1 d | |
| 2026-03-18 00:47 | 2026-03-19 06:03 | 1 d | |
| 2026-03-16 17:13 | 2026-03-17 07:55 | 14 h | |
| 2026-03-14 14:28 | 2026-03-15 11:43 | 21 h | |
| 2026-03-11 10:31 | 2026-03-12 15:51 | 1 d | |
| 2026-03-06 22:18 | 2026-03-08 12:43 | 1 d | |
| 2026-02-25 15:53 | 2026-02-27 13:34 | 1 d | |
| 2026-02-18 07:23 | 2026-02-18 16:51 | 9 h | |
| 2026-02-18 07:18 | 2026-02-18 07:20 | 1 m | |
| 2026-02-17 19:35 | 2026-02-18 07:15 | 11 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-19 00:03 | 2026-03-24 13:10 | 1558.64 морская миля | |||
| 2026-03-17 01:55 | 2026-03-17 18:47 | 17.51 морская миля | |||
| 2026-03-15 05:43 | 2026-03-16 11:13 | 17.87 морская миля | |||
| 2026-03-12 09:51 | 2026-03-14 08:28 | 73.14 морская миля | |||
| 2026-03-08 07:43 | 2026-03-11 04:31 | 937.75 морская миля | |||
| 2026-02-27 08:34 | 2026-03-06 16:18 | 754.54 морская миля | |||
| 2026-02-18 11:51 | 2026-02-25 10:53 | 1347.35 морская миля | |||
| 2026-02-18 02:20 | 2026-02-18 02:23 | 0.38 морская миля | |||
| 2026-02-18 02:15 | 2026-02-18 02:18 | 1.35 морская миля | |||
| 2026-02-07 21:14 | 2026-02-17 14:35 | 3001.99 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-14 05:38 | Начало движения | --- |
11.16786 / -74.24697
COPOZ
|
Скорость: 3.2 kn Курс: 307° |
| 2026-04-14 02:50 | Окончание движения | --- |
11.16542 / -74.24631
COPOZ
|
Скорость: 0.2 kn Курс: 25° |
| 2026-04-14 02:38 | Начало движения | --- |
11.15812 / -74.24960
COPOZ
|
Скорость: 3.7 kn Курс: 30° |
| 2026-04-12 11:06 | Окончание движения | --- |
11.14316 / -74.26239
COPOZ
|
Скорость: 0.2 kn Курс: 84° |
| 2026-04-12 10:18 | Начало движения | --- |
11.24044 / -74.23315
COPOZ
|
Скорость: 5.3 kn Курс: 220° |
| 2026-04-12 10:02 | Окончание движения | --- |
11.24243 / -74.22718
COPOZ
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 353° |
| 2026-04-12 08:02 | Статус изменился | Default Under way using engine |
11.24280 / -74.54330
COPOZ
|
Скорость: 11.7 kn Курс: 91° |
| 2026-04-12 07:55 | Статус изменился | Under way using engine Default |
11.24304 / -74.56677
COPOZ
|
Скорость: 11.8 kn Курс: 91° |
| 2026-04-12 07:55 | Вне покрытия |
11.24304 / -74.56677
Caribbean Sea
COPOZ
|
Скорость: 11.7 kn Курс: 91° |
|
| 2026-04-12 07:50 | Статус изменился | Default Under way using engine |
11.24335 / -74.58374
COPOZ
|
Скорость: 11.9 kn Курс: 89.9° |