SONGA ORION
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 433.12 морская миля |
| Remaining Distance | 951.73 морская миля |
| AVG Speed | 10 Узлы |
| MAX Speed | 13.7 Узлы |
| AVG Wind | 17.7 knots |
| MAX Wind | 30.1 knots |
| MIN Temp | 6.9°C / 44.42°F |
| MAX Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| Осадка | 8.8 м |
| Позиция Получена | 19 h, 16 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 10.3 Узлы |
| Курс | 254.6° |
| Район | English Channel |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 19 h, 16 m тому назад |
Info
Information
The current position of SONGA ORION is in English Channel with coordinates 50.22593° / -1.70649° as reported on 2026-04-11 00:54 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.3 Узлы and is heading at the port of HUELVA. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-15 11:00 LT
The vessel SONGA ORION (IMO: 9831024, MMSI: 255915649) is a Tanker It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SONGA ORION is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SONGA ORION as reported by AIS is 8.8 meters
Weather
| Temperature | 9.6°C / 49.28°F |
|---|---|
| Wind Speed | 28 knots |
| Direction | 244° WSW |
| Pressure | 1011.2 hPa |
| Humidity | 71.1 % |
| Cloud Coverage | 3 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-09 22:29 | 2026-04-09 23:05 | 36 m | |
| 2026-04-07 13:50 | 2026-04-09 21:29 | 2 d | |
| 2026-04-07 12:17 | 2026-04-07 12:54 | 37 m | |
| 2026-04-02 19:47 | 2026-04-04 22:08 | 2 d | |
| 2026-03-26 15:49 | 2026-03-29 04:43 | 2 d | |
| 2026-03-23 03:43 | 2026-03-25 02:01 | 1 d | |
| 2026-03-21 19:03 | 2026-03-21 20:53 | 1 h | |
| 2026-03-18 06:53 | 2026-03-19 19:41 | 1 d | |
| 2026-03-10 11:46 | 2026-03-11 18:15 | 1 d | |
| 2026-03-02 12:44 | 2026-03-03 14:19 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 7 | ||
| 5 | ||
| 5 | ||
| 5 | ||
| 5 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 23:29 | 2026-04-10 00:29 | 4.55 морская миля | |||
| 2026-04-07 14:54 | 2026-04-07 15:50 | 7.17 морская миля | |||
| 2026-04-05 00:08 | 2026-04-07 14:17 | 148.84 морская миля | |||
| 2026-03-29 06:43 | 2026-04-02 21:47 | 394.37 морская миля | |||
| 2026-03-25 03:01 | 2026-03-26 16:49 | 297.68 морская миля | |||
| 2026-03-21 21:53 | 2026-03-23 04:43 | 341.38 морская миля | |||
| 2026-03-19 20:41 | 2026-03-21 20:03 | 251.28 морская миля | |||
| 2026-03-11 19:15 | 2026-03-18 07:53 | 400.25 морская миля | |||
| 2026-03-03 15:19 | 2026-03-10 12:46 | 1841.78 морская миля | |||
| 2026-02-25 21:12 | 2026-03-02 13:44 | 836.11 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-11 01:02 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.21948 / -1.74256
ESHUV
|
Скорость: 10.3 kn Курс: 254.6° |
| 2026-04-11 00:54 | Вне покрытия |
50.22593 / -1.70649
English Channel
ESHUV
|
Скорость: 10.3 kn Курс: 254.6° |
|
| 2026-04-11 00:53 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.22644 / -1.70353
ESHUV
|
Скорость: 10.3 kn Курс: 255° |
| 2026-04-11 00:50 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.22895 / -1.68911
ESHUV
|
Скорость: 10.4 kn Курс: 254° |
| 2026-04-11 00:38 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.23857 / -1.63492
ESHUV
|
Скорость: 10.5 kn Курс: 253° |
| 2026-04-11 00:30 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.24438 / -1.60278
ESHUV
|
Скорость: 10.5 kn Курс: 253.9° |
| 2026-04-11 00:30 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.24450 / -1.60212
ESHUV
|
Скорость: 10.5 kn Курс: 254° |
| 2026-04-11 00:26 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.24778 / -1.58440
ESHUV
|
Скорость: 10.6 kn Курс: 253.9° |
| 2026-04-11 00:16 | Статус изменился | Under way using engine Default |
50.25665 / -1.53804
ESHUV
|
Скорость: 10.6 kn Курс: 252° |
| 2026-04-10 23:46 | Статус изменился | Default Under way using engine |
50.28448 / -1.40637
ESHUV
|
Скорость: 11.1 kn Курс: 250.9° |