NIKOLAOS H
Passengers Ship
Current Trip
| Time Travelled | 1 h, 21 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 13 mins |
| Distance Travelled | 18.06 морская миля |
| Remaining Distance | 6.77 морская миля |
| AVG Speed | 14 Узлы |
| MAX Speed | 14.7 Узлы |
| AVG Wind | 11.6 knots |
| MAX Wind | 12.8 knots |
| MIN Temp | 19°C / 66.2°F |
| MAX Temp | 20.3°C / 68.54°F |
| Осадка | 2.7 м |
| Позиция Получена | Сейчас |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 14.1 Узлы |
| Курс | 272.9° |
| Район | Aegean Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | Сейчас |
Info
Information
The current position of NIKOLAOS H is in Aegean Sea with coordinates 36.53392° / 27.85515° as reported on 2026-05-14 07:20 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.1 Узлы and is heading at the port of PANORMITIS. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-05-14 07:33 LT
The vessel NIKOLAOS H (IMO: 8881553, MMSI: 240344000) is a Passengers Ship that was built in 1989 ( 37 лет ). It's sailing under the flag of [GR] Greece.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NIKOLAOS H is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of NIKOLAOS H as reported by AIS is 2.7 meters
Weather
| Temperature | 19°C / 66.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 234° SW |
| Pressure | 1005.3 hPa |
| Humidity | 81.3 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-13 14:39 | 2026-05-14 05:59 | 15 h | |
| 2026-05-13 09:38 | 2026-05-13 13:01 | 3 h | |
| 2026-05-13 07:36 | 2026-05-13 08:44 | 1 h | |
| 2026-05-12 14:42 | 2026-05-13 06:01 | 15 h | |
| 2026-05-12 09:30 | 2026-05-12 13:02 | 3 h | |
| 2026-05-12 07:28 | 2026-05-12 08:37 | 1 h | |
| 2026-05-11 14:44 | 2026-05-12 05:59 | 15 h | |
| 2026-05-11 09:27 | 2026-05-11 13:02 | 3 h | |
| 2026-05-11 07:28 | 2026-05-11 08:37 | 1 h | |
| 2026-05-10 14:44 | 2026-05-11 05:59 | 15 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 192 | ||
| 177 | ||
| 158 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 16:01 | 2026-05-13 17:39 | 22.47 морская миля | |||
| 2026-05-13 11:44 | 2026-05-13 12:38 | 11.34 морская миля | |||
| 2026-05-13 09:01 | 2026-05-13 10:36 | 22.25 морская миля | |||
| 2026-05-12 16:02 | 2026-05-12 17:42 | 22.19 морская миля | |||
| 2026-05-12 11:37 | 2026-05-12 12:30 | 11.37 морская миля | |||
| 2026-05-12 08:59 | 2026-05-12 10:28 | 21.62 морская миля | |||
| 2026-05-11 16:02 | 2026-05-11 17:44 | 22.54 морская миля | |||
| 2026-05-11 11:37 | 2026-05-11 12:27 | 11.13 морская миля | |||
| 2026-05-11 08:59 | 2026-05-11 10:28 | 21.41 морская миля | |||
| 2026-05-10 16:05 | 2026-05-10 17:44 | 21.98 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 07:01 | Изменение морского района | Greek part of the Aegean Sea Turkish part of the Aegean Sea |
36.51859 / 27.93879
Aegean Sea
|
Скорость: 13.8 kn Курс: 290.5° |
| 2026-05-14 06:41 | Изменение морского района | Turkish part of the Aegean Sea Greek part of the Aegean Sea |
36.49243 / 28.03590
Aegean Sea
|
Скорость: 14.4 kn Курс: 287° |
| 2026-05-14 06:04 | Изменение морского района | Greek part of the Aegean Sea Greek part of the Mediterranean Sea - Eastern Basin |
36.46399 / 28.20598
Aegean Sea
|
Скорость: 13.2 kn Курс: 286.6° |
| 2026-05-14 05:59 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
36.45586 / 28.22788
RHO-PAN-SYM-RHO
|
Скорость: 10.4 kn Курс: 346.2° |
| 2026-05-14 05:57 | В покрытии |
36.45487 / 28.22818
Mediterranean Sea - Eastern Basin
[GR] RHODES
|
Скорость: 10.4 kn Курс: 346.2° |
|
| 2026-05-14 04:46 | Вне покрытия |
36.44868 / 28.22606
Mediterranean Sea - Eastern Basin
[GR] RHODES
|
Скорость: Курс: 511° |
|
| 2026-05-14 04:46 | В покрытии |
36.44868 / 28.22606
Mediterranean Sea - Eastern Basin
[GR] RHODES
|
Скорость: Курс: 511° |
|
| 2026-05-13 21:58 | Вне покрытия |
36.44868 / 28.22604
Mediterranean Sea - Eastern Basin
[GR] RHODES
|
Скорость: Курс: 511° |
|
| 2026-05-13 21:58 | Статус изменился | Under way using engine Default |
36.44868 / 28.22604
[GR] RHODES
|
Скорость: 0.1 kn Курс: -1° |
| 2026-05-13 21:24 | Статус изменился | Default Under way using engine |
36.44868 / 28.22604
[GR] RHODES
|
Скорость: Курс: 511° |