MSC NITYA B
Cargo A
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 79.42 морская миля |
| Remaining Distance | 67.65 морская миля |
| AVG Speed | 15 Узлы |
| MAX Speed | 21.3 Узлы |
| AVG Wind | 3 knots |
| MAX Wind | 6.9 knots |
| MIN Temp | 6°C / 42.8°F |
| MAX Temp | 10.5°C / 50.9°F |
| Осадка | 10 м |
| Позиция Получена | 3 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | At anchor |
| Скорость | |
| Курс | 185° |
| Район | The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 3 m тому назад |
Info
Information
The current position of MSC NITYA B is in The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia with coordinates 48.33860° / -123.36179° as reported on 2026-04-19 08:57 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Узлы and is heading at the port of VANCOUVER. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-21 06:00 LT
The vessel MSC NITYA B (IMO: 9778117, MMSI: 255806029) is a Cargo A It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MSC NITYA B is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MSC NITYA B as reported by AIS is 10 meters
Weather
| Temperature | 10°C / 50°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 285° WNW |
| Pressure | 1012.6 hPa |
| Humidity | 76 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-16 10:30 | 2026-04-18 01:51 | 1 d | |
| 2026-04-11 20:55 | 2026-04-13 19:22 | 1 d | |
| 2026-03-29 23:52 | 2026-03-31 05:49 | 1 d | |
| 2026-03-27 19:33 | 2026-03-28 10:33 | 15 h | |
| 2026-03-15 08:41 | 2026-03-16 08:33 | 23 h | |
| 2026-03-08 08:25 | 2026-03-08 17:01 | 8 h | |
| 2026-03-01 10:57 | 2026-03-04 08:49 | 2 d | |
| 2026-02-16 15:28 | 2026-02-20 04:49 | 3 d | |
| 2026-02-02 23:00 | 2026-02-16 13:21 | 13 d | |
| 2026-02-02 12:48 | 2026-02-02 22:24 | 9 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 5 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-13 12:22 | 2026-04-16 03:30 | 201.69 морская миля | |||
| 2026-03-31 14:49 | 2026-04-11 13:55 | 4667.10 морская миля | |||
| 2026-03-28 18:33 | 2026-03-30 08:52 | 542.80 морская миля | |||
| 2026-03-16 16:33 | 2026-03-28 03:33 | 1663.98 морская миля | |||
| 2026-03-09 00:01 | 2026-03-15 16:41 | 1686.02 морская миля | |||
| 2026-03-04 16:49 | 2026-03-08 15:25 | 732.25 морская миля | |||
| 2026-02-20 13:49 | 2026-03-01 18:57 | 2575.17 морская миля | |||
| 2026-02-16 22:21 | 2026-02-17 00:28 | 1.30 морская миля | |||
| 2026-02-03 07:24 | 2026-02-03 08:00 | 0.57 морская миля | |||
| 2026-02-02 20:07 | 2026-02-02 21:48 | 1.81 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-19 08:34 | Осадка изменилась | 10 10.1 |
48.33855 / -123.36202
CAVAN
|
Скорость: Курс: 174° |
| 2026-04-19 03:07 | Осадка изменилась | 10.1 10 |
48.33854 / -123.36189
CAVAN
|
Скорость: Курс: 188° |
| 2026-04-18 07:00 | Окончание движения | --- |
48.33754 / -123.36436
CAVAN
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 134° |
| 2026-04-18 06:51 | Статус изменился | At anchor Under way using engine |
48.33722 / -123.36307
CAVAN
|
Скорость: 0.9 kn Курс: 148° |
| 2026-04-18 05:44 | Изменение морского района | Canadian part of the The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia United States part of the The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia |
48.24208 / -123.44142
The Coastal Waters of Southeast Alaska and British Columbia
CAVAN
|
Скорость: 11.7 kn Курс: 6.8° |
| 2026-04-18 01:51 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
47.60867 / -122.39218
CAVAN
|
Скорость: 14.9 kn Курс: 305° |
| 2026-04-18 01:33 | Начало движения |
47.58922 / -122.36022
[US] SEATTLE
|
Скорость: 3.1 kn Курс: 177° |
|
| 2026-04-18 01:00 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
47.57922 / -122.36094
[US] SEATTLE
|
Скорость: Курс: 179° |
| 2026-04-17 23:38 | Осадка изменилась | 10 9.9 |
47.57918 / -122.36099
[US] SEATTLE
|
Скорость: Курс: 179° |
| 2026-04-17 10:08 | Пункт назначения изменился | CAVAN USSEA |
47.57924 / -122.36094
[US] SEATTLE
|
Скорость: Курс: 179° |