HUNG PHAT 289
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1751.16 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.7 Узлы |
| MAX Speed | 14.8 Узлы |
| AVG Wind | 12.7 knots |
| MAX Wind | 21 knots |
| MIN Temp | 26°C / 78.8°F |
| MAX Temp | 29.3°C / 84.74°F |
| Осадка | 5.9 м |
| Позиция Получена | 2026-02-28 04:04 |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | |
| Курс | --- |
| Район | South China Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 2026-02-28 04:04 |
Info
Information
The current position of HUNG PHAT 289 is in South China Sea with coordinates 20.93076° / 106.60307° as reported on 2026-02-28 04:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Узлы
The vessel HUNG PHAT 289 (IMO: 9608594, MMSI: 574001970) is a Cargo It's sailing under the flag of [VN] Vietnam.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HUNG PHAT 289 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of HUNG PHAT 289 as reported by AIS is 5.9 meters
Weather
| Temperature | 31.9°C / 89.42°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 148° SSE |
| Pressure | 1011 hPa |
| Humidity | 48.5 % |
| Cloud Coverage | 78 % |
Featured Company
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 02:16 | Начало движения | --- |
9.96233 / 105.86565
HAI PHONG
|
Скорость: 7.8 kn Курс: 140° |
| 2026-04-13 09:16 | Окончание движения | --- |
9.96665 / 105.86365
HAI PHONG
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 134° |
| 2026-04-13 02:40 | Начало движения | --- |
9.50945 / 106.60044
HAI PHONG
|
Скорость: 4.2 kn Курс: 283° |
| 2026-04-12 15:52 | Окончание движения | --- |
9.51041 / 106.60371
HAI PHONG
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 239° |
| 2026-04-10 12:00 | Начало движения | --- |
13.68615 / 109.33195
HAI PHONG
|
Скорость: 4.9 kn Курс: 150° |
| 2026-04-10 09:12 | Окончание движения | --- |
13.68993 / 109.32906
HAI PHONG
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 155° |
| 2026-04-07 04:40 | Начало движения | --- |
20.70332 / 106.98434
HAI PHONG
|
Скорость: 5.2 kn Курс: 252° |